Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:08


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 24 stycznia 2019, 21:10 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 stycznia 2019, 16:52
Posty: 25
Lokalizacja: opole
Pojazd: żuk a11b
nie mam pojęcia czy tablice są od nowości, w Pzu też nic nie umieli znaleźć, mimo dwóch numerów polis:(


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2019, 20:24 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
Numery na kloszach zaczynające się na "73-**" to nie jest data produkcji, ale numer kodu według katalogu - typ modelu lampy... (bardzo dużo kloszy z firmy ZEM miało początek "73")

Inne numery też mogą być wartościami np wskaźników, a nie datą produkcji...

Reszta elementów z "1983, 1984, 1988" to jak napisał Przemek - świadectwo tego, że wóz jest poskładany w latach 80-tych (pod koniec) lub na początku lat 90-tych. Atrapa wlotu powietrza też ma nowsze przetłoczenia (2 szpary nad reflektorami, a nie 1) - to już podobno rocznik 1990 lub młodszy...

Jeszcze jeden powód może być z tym "rocznikowym misz - maszem" - remonty potokowe taboru. Wóz/wozy zdawało się do firmy remontowej, tam się je rozbierało na czynniki pierwsze, każdą część oddzielnie sprawdzano czy dobra (a jak trzeba to naprawiano, wywalano lub wymieniano na nową), następnie składano "żeby się sztuka zgadzała, żeby wóz był kompletny". W takim trybie prędzej trafisz w totka niż do wozu trafią wszystkie elementy, które tam były oryginalnie :wink: 8) Popularna praktyka serwisowania aut w taborze - do lat 90-tych... :D
Rama z "CZ" w VIN-ie mogła by być też "częścią wymienną" w takiej sytuacji, bo np. poprzednią szlag trafił, przegniła lub pękła podłużnica itp...

Kabina Twojego Żuka ma identyczny kolor, jak w moim - też skrzyniowym i też z "CZ" w środku numeru VIN. U mnie na aluminiowej tabliczce znamionowej na podeście fotela pasażera był napis "OOL - 05", co jest kodem stacji diagnostycznej w Dobrodzieniu przy ulicy Piastowskiej - w dawnym POM-ie...

A nie jeździł Twój Żuk przypadkiem w pogotowiu wodno-kanalizacyjnym w Opolu? Bazę mieli na południe od zajezdni PKP, koło bursy i schroniska dla psów... Mój wujek miał bardzo podobny służbowy samochód do Twojego. Chyba jeszcze w 2006 - 2007 roku jeździł w firmie... Miał czarne blachy - zaczynające się na "OPO". No i kabina była pierwotnie szara, a później malowana na granatowo. Nie jest to aby ten sam samochód??? (serio pytam)

Co do rocznika w przypadku Twojej maszyny bym się nie zagłębiał zbytnio - według mnie to nie ma sensu. Lepiej podejść do tego pragmatycznie - możesz sobie dobrać rocznik tak, żebyś nie musiał płacić ciągłości OC :!: I to jest dla mnie największym plusem Twojego Żuka :!:
Możesz podać rocznik "1979" - to będzie chyba najbezpieczniejsze - wóz miałby 40 lat i możesz gwizdać od teraz na ciągłe opłacanie OC i nikt Ciebie nie będzie zmuszać, jeśli wóz odstawisz do garażu. Gdyby bieda (nie daj Boże) Ciebie by przycisła, to "wóz nie wołał by jeść" i nie musiał byś się go pozbywać, a mógłbyś go w każdej chwili "przywrócić do użytku" :wink:

Gdyby ktokolwiek się czegokolwiek chciał uczepić, to nie miał by ŻADNEJ PODSTAWY, aby zanegować rocznik 1979 (przynajmniej po częściach)

Gdybyś zaś zgłosił przy rejestracji w WK rocznik np "1995 - 1998" to już miałbyś problem. Wóz nie kwalifikował by się na żółte blachy i nie zwalniało by Ciebie to ze zniżek na OC i ciągłości płacenia OC bez względu na to "czy wóz stoi czy już leży - hajs za OC się należy" :lol:

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2019, 20:40 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:23
Posty: 593
Pojazd: tarpan239
a litery "CZ" w numerze na ramie nie oznaczją czasem "część zamienna" ? tzn wymiany ramy na nową z zachowaniem silnika ( który wtedy też był elementem istotnym pojazdu a nie jak dzisiaj częścią zamiennna)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2019, 22:37 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
sukiennik68 pisze:
a litery "CZ" w numerze na ramie nie oznaczją czasem "część zamienna" ?

NIe, nie, nie :)
"CZ" to kod województwa z systemu 1976-2000 - tu akurat częstochowskiego.
Każda stacja diagnostyczna ma swój numer (i w tamtym systemie, i obecnie), bazujący na kodzie województwa takim samym, jak na tablicach rejestracyjnych (pierwszy, najstarszy kod województwa, w przypadku systemu '76).
"VIN" zawierający kod stacji diagnostycznej jest tożsamy z tym, że to stacja nadała numer identyfikacyjny pojazdu. To z kolei mogło nastąpić w przypadku rejestrowania tzw składaka lub, ewentualnie, w przypadku zatarcia fabrycznego numeru ramy (pojazdu).

Części luzem każda fabryka oznaczała po swojemu. Mam zweryfikowane informacje tlyko co do FSD w Nysie - tam ramy sprzedawane luzem, jako część zamienna, miały całkowicie oddzielną numerację, zaczynająca się od liter "MOX" i kolejny numer.

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2019, 15:10 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 stycznia 2019, 16:52
Posty: 25
Lokalizacja: opole
Pojazd: żuk a11b
nie mam niestety tabliczki z podstawy fotela, tablice są czarne i zaczynają się na OEC,
znalezione polisy są z 2003 i 2004, wystawione są na jedno nazwisko, właściciel mieszkał w wiosce koło Krapkowic, niestety nie żyje, na pace jest worek dokumentów związanych z działalnością tego Pana, wskazywało by to, że po nim już nikt nie użytkował tego auta, bo nie chce mi się wierzyć, że nie uprzątnął by tego bałaganu, raczej nie należał do pogotowia kanalizacyjnego z Opola

w Krapkowicach do dzisiaj jest POM i być może tak jak POM w Dobrodzieniu odnawiał kiedyś Żuki w podobny sposób, może ten to ich dzieło

dziwne jest, że ma dorabiany zderzak, chyba w tamtym okresie zdobycie nowego nie było problemem, no i skoro był by z lat 80 to czemu ma duże pedały

tablice OEC to chyba około 1985 rok, jednak musiał być w woj. Częstochowskim wcześniej skoro ma to CZ, nie dojdę chyba już do rzeczywistej daty produkcji, chyba, że cud
trudno się mówi, żółte blachy trzeba mu zorganizować i już :)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2019, 15:22 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Ale na 99% ten konkretny egzemplarz jako całośc nie powstał w fabryce. Więc co miałoby być datą jego produkcji? ;)
Jest fajnym Żukiem z epoki i już. wtedy rocznik można "ustalić" tak, jak sugerował Historyk ;)
Chyba, że planujesz zrobić Żuka w pełni zgodnego ze stanem fabrycznym danego rocznika... - ale wtedy "ustalasz" rocznik na interesujacy Cię i "rzeźbisz w materii" tak, żeby wyglądała odpowiednio.

P.S. Nie ma czasem w numerze ze stacji diagnostycznej liczby, która mogłaby być rocznikiem?

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2019, 17:13 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 stycznia 2019, 16:52
Posty: 25
Lokalizacja: opole
Pojazd: żuk a11b
zadzwoniłem sobie wczoraj do wydziału komunikacji do Częstochowy, uprzejma pani wpisała w system numer rejestracyjny, wyszło, że Żuk - SAM z 1984 roku, w systemie wpisane dwie cyfry przed CZ i cztery po, ponoć nie było obowiązku podawania całego numeru nadwozia(ramy), CZ nie oznacza stacji nadającej numer ramy bo wtedy litery były by na początku przed wszystkimi cyframi, powiedziała, że według tego co w komputerze to rama jest samoróbką, no i taka to historia Żuka co nawet w Lublinie nie był :)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2019, 19:08 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
To kto nadal ramie "samoróbce" numery identyfikacyjne? :wink: I dlaczego, zupełnym przypadkiem, właśnie częstochowski (CZ) wydział miał te dane? ;) Ale prawda, że ściśle z przepisami cyfry powinny być po literach...
To, że kiedyś nie trzeba było podawać całego numeru ramy - też prawda, w tym sensie, że pomijano częśc, która wynikała z nazwy pojazdu (czyli kod producenta i ewentualnie datę... - zresztą, z dostawczych to tylko FSC Lublin wprowadziło dosc wcześnie pełny vin).

Ale fajnie, że najważniejsze się wyjaśniło :)

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2019, 21:14 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 stycznia 2019, 16:52
Posty: 25
Lokalizacja: opole
Pojazd: żuk a11b
teraz tylko odświeżyć, poskładać i tablice zorganizować :)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2019, 21:30 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
aleksander pisze:
nie mam niestety tabliczki z podstawy fotela, tablice są czarne i zaczynają się na OEC,
znalezione polisy są z 2003 i 2004, wystawione są na jedno nazwisko, właściciel mieszkał w wiosce koło Krapkowic, niestety nie żyje, na pace jest worek dokumentów związanych z działalnością tego Pana, wskazywało by to, że po nim już nikt nie użytkował tego auta, bo nie chce mi się wierzyć, że nie uprzątnął by tego bałaganu, raczej nie należał do pogotowia kanalizacyjnego z Opola

w Krapkowicach do dzisiaj jest POM i być może tak jak POM w Dobrodzieniu odnawiał kiedyś Żuki w podobny sposób, może ten to ich dzieło

dziwne jest, że ma dorabiany zderzak, chyba w tamtym okresie zdobycie nowego nie było problemem, no i skoro był by z lat 80 to czemu ma duże pedały

tablice OEC to chyba około 1985 rok, jednak musiał być w woj. Częstochowskim wcześniej skoro ma to CZ, nie dojdę chyba już do rzeczywistej daty produkcji, chyba, że cud
trudno się mówi, żółte blachy trzeba mu zorganizować i już :)





Dostrzegam jeszcze jedną analogię z Twoim Żukiem oraz tym moim tutaj:

viewtopic.php?f=16&t=2487

On też miał w VIN-ie "CZ", ale tablice rejestracyjne były opolskie "OPA 350R". Takie już są uroki aut "z pogranicza województw" :wink: Mój egzemplarz jeździł we wsi Zębowice w "GS Zębowice", ale też mam Syrenkę pochodzącą ze wsi obok i ma ona numer rejestracyjny "CZM 0773" - czyli woj częstochowskie.
Powszechna widać praktyka, że w sąsiednich województwach składano składaki (np w POM Dobrodzień - woj Częstochowskie), które rejestrowano "za miedzą" np w Opolskim... :wink:

Ale jedna rzecz istotna jest w moim Żuku i ta róznica mnie zastanawia - u mnie jednak (mimo, że to składak) to powtarza się data produkcji na częściach zamiennych - między bodaj grudniem 1982 a czerwcem 1983

Czyli to może świadczyć, że Twój egzemplarz przeszedł jeszcze w trakcie żywota co najmniej jeden remont metodą "w systemie potokowym" i wtedy się ten misz - masz może zrobił z rocznikami części...

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2019, 22:08 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 stycznia 2019, 16:52
Posty: 25
Lokalizacja: opole
Pojazd: żuk a11b
też wydaje mi się, że był odnawiany, być może miał jakieś przygody drogowe, w środku jest szary, na zewnątrz granatowy, felgi zderzak drewno w podobnym kolorze, twój ma kabinę całą w niebieskim, zastanawiam się właśnie czy wracać do szarego, czy odświeżyć go tak jak jest teraz, zachowując tą jego historię


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net