Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:58


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Moje Żuki
Post: 07 czerwca 2016, 22:08 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
Ten hełm wz 1950 z grzebieniem - w kolorze szarozielonym to też ciekawy kolor. Najczęściej były one w kolorze szarym (od 30% do 70% czerni). Tutaj zieleń to może być potwierdzeniem paramilitarnego rodowodu tego hełmu :wink:

hełmów wz 1935 było multum wersji. Chętnie kiedyś zrobię na naszym forum ogólnie cały wątek o hełmach (teraz mam trochę ciężko z czasem). Mam w swojej kolekcji około 100 hełmów i kolekcjonuję je już 12 lat...

W skrócie powiem tylko tyle, że pierwotnie był to hełm zaprojektowany dla Wojska Polskiego w 1928 roku. Ostatecznie do WP trafił inny - bardziej dopracowany wz 1931, ale równolegle z wz 1931 produkowano ten model hełmu od 1935 do 1939 roku (jako wz 1935) na potrzeby straży pożarnej, OPL i "granatowej" policji. Po wojnie wznowiono na krótko jego produkcję. Mam egzemplarze przed i powojenne. Nawet mam jeden oryginalny egzemplarz datą produkcji z 1939 roku, który był używany przez "granatową" policję!

Co do bakielitowego, to jeszcze bardziej się zdziwiłem :shock:
Znam paru kolekcjonerów hełmów (kolekcjonerów przez duże "K"), co mają w zbiorach setki, a nawet tysiące hełmów i zawsze słyszałem, że ten model bakielitowego wz 1935 to wielka rzadkość, prototyp i nigdy nie trafiły jako sprzęt regulaminowy do służby...

Jak będę mieć więcej czasu, to zrobię wątek i powrzucam pełno zdjęć na temat hełmów różnych służb...




--------------------------------------------------------------------------

Robiąc muzeum pożarnictwa warto też pamiętać o telefonach :wink:

Kiedyś gdzieś w TV widziałem jakieś lokalne muzeum pożarnictwa i tam była piękna kolekcja aparatów telefonicznych...

nie chcę się rozpisywać, ale też sporo w tym temacie już nachomikowałem :wink: - Chyba ze 20 różnych wersji telefonów marki RWT - cywilnych, biurowych, "sekretarsko - dyrektorskich" z centralką... :wink:

...no przecież dyspozytor musiał też jakoś odbierać wezwanie pod numerem "998" :D :D :D 8)

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Moje Żuki
Post: 29 marca 2017, 15:30 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 01 września 2015, 10:58
Posty: 47
Pojazd: żuk strażacki 1980
Witam serdecznie po długiej przerwie. Są już widoczne efekty pracy przy Retro Remizie. Szykujemy się do kolejnego zlotu pojazdów z epoki prl-u . Więcej na https://www.facebook.com/OSPMikulowa/ oraz https://www.facebook.com/ZlotMikulowa/ .Pozdrawiam


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net