Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:39


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 stycznia 2017, 01:52 
Gość Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 października 2014, 18:01
Posty: 14
Lokalizacja: Lubin (DLU)
Pojazd: Daewoo Lublin II / Szummar '98
Dawno, dawno temu, gdy jeszcze w ZSD Nysa w najlepsze szła produkcja 52x i Polonezów Truck - w Ustroniu Morskim mały, czteroletni Maciuś dostał od rodziców zabawkę, karetkę w skali 1:43 bardzo podobał mu się ten samochód (...) samochód zaginął, ale charatterystyczny wygląd wyłupiastych reflektorów, wielkiego grilla i reflektora z krzyżykiem pomiędzy kogutami został w pamięci.

Auto takie widywał później nieopodal domu w Lubinie, zawsze podobał mu się ten charakterysyczny dźwięk silnika i kłęby dmu z rury wydechowej. Zupełnie jak Wartburg, tak, Wartburg 353W, auto na którym Maciek uczył się jeździć (było to jego pierwsze auto, które kupił za symboliczną kwotę gdzieś w okolicy 2000r. Czerwony 353W nie przeżył próby czasu i w 2014r. został rozebrany (wyrejestrowany w 2000r.).

Serce chciało Wartburga, albo Barkasa, choć nie było już raczej szans na znalezienie Barkasa w zasadzie sobie odpuścił i myślał, moż kiedyś Wartbi... aż do pewnego pięknego dnia: 30.12.2016r. do godziny 23:05... wtedy to jeden osobnik podesłał Maciejowi pewien link z Barkasem... i tak wyszło, że...

Maciej nie kupił Barkasa. Maciej kupił 3 szt. Barkasów B1000... 2x B1000 KB i 1x B1000 FR.

jak to możliwe?
Otóż sprzedający "Strazaka" powiedział, że najchętniej sprzedałby oba (zaraz zaraz, jakie OBA?), bo nie ma czasu na nie. Szybko policzyłem co i jak i OK. Wezmę dwa. Jadę obejrzeć. Jadąc po auto dzwoni do mnie drugi SierraFan... Fredrikson...
F: Ty słuchaj, szukasz dalej Barkasa?
Ja: No średnio, w sumie właśnie jadę oglądać dwa.
F: Aha, no ale jakby co to jest jeden w xxxxx za 2000zł.
Ja: Kur.., to 20km od miejsca gdzie jadę. Dawaj namiar.

Pojechałem kupiłem strażaka i drugiego (dawcę). Podjechałm do xxxxx i... kurde, świat jest mały. Okazało się, że właścicielem ów pojazdu jest ojciec mojego dłużnika z Lubina. Auto od razu skonfiskowane :lol:

Po co mi trzeci (FR) ?
Bo jest to dwuosobowa kablina ze skrzynią i ramą pod zabudowę. Już są plany, ale i możliwe, że kupiec. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ale wracając do tytuowego pojazdu: w ogłoszeniu było napisane 1982r, bez papierów.

Cóż, prawda jest taka, że to prawdopodobnie 1986r, (przesuwane drzwi boczne, plstikowa deska rodzielcza, przełączniki klawiszowe z Tranbanta)

Ale przejdźmy do meritum:
Silnik: 992cm3 dwusuw, R3 umieszczony wzdłużnie
Napęd: na koła przednie, przenoszony półosiami na krzyżakach.
Układ hamulcowy: dwuobwodowy, bębnowy bez wspomagania (bez serwa), hamulec pomocniczy na koła PRZEDNIE.
Nadwozie: oparte na ramie... z Wartburga...

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

I "dawca" 1.6TD... duuuużo starszy
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

VAGino Diesel 1.6TD 75PS z Audi B3 w zielonym
Obrazek

Obecnie strażak już w tymczasowym miejscu postoju, odszczurzony z wierzchu po 7 latach stania w torfie, o dziwo nie jest zżarty za bardzo. usuniete gniazda os. Koła jezdne, czeka na odpalenie. zielony możliwe, że przyjedzie za tydzień. Są pewne pokusy, żeby zielony dostał inne (także nieoryginalne) serce (VAG 1.9TDI AFN na kolektorach od AWX i turbinie z 2.0 TDI BRD, które stosunkowo łatwo siada, tym bardziej że obecnie jest 1.6TD).

Więcej info z czasem


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2017, 10:38 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 sierpnia 2015, 20:15
Posty: 192
Pojazd: Tarpan 237
znakomite rumple :-)) chociaz w tym jednym przypadku byliśmy lepsi od zachodnich sąsiadów, samochody byly znacznie lepsze i dostawcze i osobowe (i nawet czterosuwowe!) :-))) a nie ciagle mixol i mixol.. i wszystko na tym samym oparte ;-), z motocyklami nie bylo juz tak dobrze


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2017, 11:20 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 grudnia 2014, 17:37
Posty: 2047
Lokalizacja: Swędów LDZ
Pojazd: 522T '93r, A111B '91r
ładuj silnik Wartburga, Barkas tylko w 2t, inaczej klimatu brak

_________________
Strucelserwis był, Żuk został.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2017, 16:55 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
eMWu pisze:
Maciej nie kupił Barkasa. Maciej kupił 3 szt. Barkasów B1000... 2x B1000 KB i 1x B1000 FR.

Haha! :D
Gratuluję! I witam nowego "świra"* na forum! :D

Barkasy są fajne i fukncjonalne, dobre żelastwo.

* miłośnika / kolekcjonera :wink:

P.S. "Drugi SierraFan" - jakąś Sierrkę też ujeżdżasz?

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 09:58 
Gość Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 13 grudnia 2015, 11:39
Posty: 17
Pojazd: Gaz
Czy dawca musi zostac dawca? Jest az tak zle? Moze wszystkie ozywic. Jezdzilem troche Barkasem. Calkiem fajne autko. Jedynie jakos slabe sprzeglo albo slabej jakosci sprzegla dostepne na rynku. Po zalozeniu uzywanego, oryginalnego sprzegla z Wartburga przestalo sie rozlatywac.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2017, 21:39 
Gość Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 października 2014, 18:01
Posty: 14
Lokalizacja: Lubin (DLU)
Pojazd: Daewoo Lublin II / Szummar '98
Sierr już nie ma niestety, jedynie może z pół w puzzlach.

Polskiego mam jednego dostawczaka (znany na forum Lublin Szummar).

Co do "dawcy" to dopiero zaczyna się dziać ciekawie, ponieważ dokonując głębszego rozeznania i kontaktując się z muzeum we Frankenbergu oraz z miłośnikami Barkasa z DDR ustaliłem, iż prawdopodobnie jest to jeden z 25 szt oryginalnych Barkasów B1000 z silnikiem wysokoprężnym (seria z lat 1980/1981) Obrazek
jego stan jest agonalny, więc ja się nie podejmę odbudowy, ale muzeum by było zainteresowane odkupem...

Co do wyższości nazej technologii, to niestety nie przyznam racji. Doskonale pamiętam zimy w okolicy Bukowiny Tatrz., -35*C, ogniska pod miskami olejowymi Nys i Żuków, a wujek nie miał zgęstniałego niczym mazut oleju w misce. Jedynie z Nysy mi sie podobają wycieraczki pantografowe ale cała reszta niestety wygrywa Barkas. Począwszy od niskiego progu załadunku, niezależnego zawieszenia 4 kół, nagrzewnicy niezależnej (a'la webasto)

Z minusów na pewno słabe przeguby napędowe (w porównaniu do dyfrów z Nys) mniejsza objętość przestrzeni ładunkowej (jest spooooro niższy), poziom hałasu i brak wspomagania hamulców.

Niebawem jeszcze planuję zakup Żuka z (p)Andor(i)ą ub Lublina 2.9T (choć jest jeszcze pomysł na Skode 1203) i planujemy start na Złombol 2018 z ekipą z Jelcza i Bogatyni.

Btw. Któryś z kolegów z forum z okolic Jelcza (kótry był Żukiem w stambule) strasznie wypytywał Andrzeja o mojego Barkasa (tak, strażak stoi w JL), jednak świat jest mały.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2017, 22:08 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2010, 20:49
Posty: 722
Lokalizacja: śląsk
W temacie Barkasów, taką lawetę znalazłem w czeluściach internetu

(zdjęcia za strony http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=526&na_step=30&t=9198620&na_order= )


Załączniki:
Barkas laweta.jpg
Barkas laweta.jpg [ 94.07 KiB | Przeglądany 7434 razy ]
Barkas laweta 1.jpg
Barkas laweta 1.jpg [ 93.57 KiB | Przeglądany 7434 razy ]

_________________
http://www.youtube.com/user/lbs5
Szukaj mnie w garażu - nie na Facebooku.

https://m.youtube.com/watch?v=wli5IT0WtXU
Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2017, 23:04 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 marca 2009, 23:42
Posty: 981
Lokalizacja: Warszawa
Pojazd: Lublin 3, Polonez Kombi
Ja gdzieś kiedyś widziałem Barkasa lawetę z Wartburgiem rajdowym... to był smaczek

_________________
Polecam Enkol - Społeczne archiwum transportu szynowego


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2017, 01:22 
Gość Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 19 października 2014, 18:01
Posty: 14
Lokalizacja: Lubin (DLU)
Pojazd: Daewoo Lublin II / Szummar '98
Tak, to były oryginalne zabudowy, zarówno stałe (transportowe) jak i uchylne (pomoc drogowa a'la algema).

Dziś przywiozłem drugiego do Jelcza, niestety po drodze zaliczyłem 1. w tym roku jelenia... w zeszłym roku było 18 zwierzątek :/

Pier...e, do Barkasa szukam oryginalnego orurowania. Dziś transitowe orurowanie (strażackie ważące wiecej ode mnie) mi uratowało ryj, tylko zderzak sie połamał i ramka tablicy rej.

W tym zielonym znalazły się papiery, a poza tym kilka ciekawych części. Ach... i oba busy mają kompletne ogrzewania postojowe :)))


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2017, 10:29 
Gość Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 13 grudnia 2015, 11:39
Posty: 17
Pojazd: Gaz
Bylo mase ciekawych zabudow barkasa. Od tradycyjnych po udziwnione lawety czy nawet ciagniki siodlowe. Taki wol roboczy w NRD. Ja swego czasu jezdzilem takim. Byl w oryginalnym malowaniu. Mielismy go w grupie, krazyl pomiedzy kolegami az pewnego dnia kolego ktory go posiadal obrazil sia na nas i odszedl z grupy wraz z pojazdem.
Załącznik:
barkas2.JPG
barkas2.JPG [ 179.73 KiB | Przeglądany 7412 razy ]


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net