Dzisiaj jest 19 marca 2024, 04:41


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 października 2016, 09:43 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 stycznia 2014, 08:10
Posty: 22
Lokalizacja: z Mazur
Witam!

Natrafiłem na ciekawe filmiki obrazujące w jaki sposób wykonać własną formę odlewniczą:

https://www.youtube.com/watch?v=dBEK_Jyfvek
https://www.youtube.com/watch?v=xb6AO4RGeJA

Do wykonania formy najlepiej nadaje się silikon formierski dostępny w cenie ok. 60 zł/kg na Allegro.
Używając tej techniki z powodzeniem możemy wykonać reprodukcje np. starych modelików Ruch i Estetyka, swoje własne nadwozia "laminaty" kultowych aut PRL do późniejszych modyfikacji a co najważniejsze sporą część plastikowych detali wykończenia starszych pojazdów które w przyrodzie nie występują.
Ilość możliwości jest nieograniczona.
Osobiście przeprowadziłem już kilka prób wykonując m.in. nadwozie CC Bburago w formie odlewu i skorupy z laminatu :wink: Jak dotąd używałem zwykłego białego silikonu [za piwo od budowlańca] i żywicy która została mi po naprawach podłogi w Cienkim stąd pewne niedoróbki aczkolwiek daje to pewne wyobrażenie na poszczególne etapy procesu technologicznego :)
Jako "mold release" sprawdza się delikatne natłuszczenie formy olejem spożywczym.
Oddzielną kwestią jest pojawianie się pęcherzy powietrza w już zalanej formie. W celu zminimalizowania tego typu niepożądanych efektów możemy zostawić na formie np. włączoną maszynkę fryzjerską.

W ramach dopowiedzenia warto byłoby dodać, że formy silikonowe były stosowane m.in. przez Tololoko. Chociaż pod względem odwzorowania proporcji wypadały one raczej słabo to jednak były one przez długi okres czasu właściwie JEDYNYMI modelikami polskich samochodów. Na szczęście te czasy już minęły.

Wymarzony sprzęt dla modelarza to oczywiście skaner i drukarka 3d :) Drukowałbym do białego ranna o o o
http://youtu.be/uh_Sy2kSb1E
Super sprawa. Skanujemy dowolny obiekt w 3d, samochodzik, emblemat, jakąś gałkę od PZInż-a jedyną taką zobacz, wprowadzamy dowolne modyfikacje kształtu i rozmiaru, drukujemy. Z wydruku sporządzamy formę i klepiemy na skalę masową :D

Wykonywanie pudełka pod wylewkę silikonową ===tutaj prym wiodą pudełka po kasetach :)

Obrazek
Obrazek

Plastelinę wałkujemy na grubość ok. 3-5 mm, wycinamy na wymiar i wkładamy taki placek w nasze pudełko w miarę potrzeby dociskając przy ściankach. Dzięki temu uzyskamy w miarę równy regularny kształt naszej formy. Widoczne w rogach zagłębienia ołówkiem to otwory ustalające, które pomogą nam w prawidłowym złożeniu ze sobą obu połówek.

http://www.przeplatanekolorami.pl/2016/ ... me-do.html
http://handmadekursytutoriale.blogspot. ... lewow.html

Tutaj piszą, że przedmioty o mniej zaawansowanych kształtach można także w silikonie odciskać, chociaż osobiście nie polecam. Generalnie zasada jest taka: najpierw w miarę możliwości powinniśmy sam przedmiot pokryć silikonem przy pomocy pędzla -w celu wyeliminowania pęcherzyków powietrza po czym zalewamy formę. W celu oszczędności silikonu formierskiego który z pewnością nie zalicza się do materiałów tanich wskazane jest "pomalowanie" samego przedmiotu formierskim na grubość kilku mm, odczekanie kilkunastu minut do przeschnięcia i wylanie reszty formy zwykłym silikonem dostępnym w handlu detalicznym.

Odlewy z żywicy poliestrowej "Rencast FC-52".
Na miniaturkę Syreny w skali 1:72 [karoseria, podwozie, koła] potrzeba ok. 8g mieszaniny żywicy i utwardzacza w stosunku 1:1.
B. ważne jest zachowanie proporcji WAGOWEJ. Do tego celu używamy wagi elektronicznej, wskazana opcja tarowania. Wagi tego typu znajdują się w sprzedaży m.in. w sklepach z artykułami chińskimi w cenie ok. 25 zł jak i na znanym portalu aukcyjnym.

Poniżej na pierwszym planie Syreny "krasnale" złożone na szybko z odlewów uszkodzonych w czasie wyciągania z formy i pomalowane markerem olejnym, koła wklejone nieruchomo ze względu na pęcherze powietrza albo brak prowadnic na ośki w podwoziu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

::::Dla mnie jest to metoda w pełni satysfakcjonująca [przynajmniej jeśli chodzi o jej wyegzekwowanie w prymitywnych warunkach piwniczno-garażowych]. Silikon bardzo dokładnie odwzorowuje wszelkie możliwe szczegóły oryginału takie jak atrapa chłodnicy, emblemat 105, listwy, klamki, napisy na podwoziu. A przypominam, że nie mówimy w tym przypadku nawet o skali 1:43 [KAP] tylko o samochodziku wielkości PUDEŁKA ZAPAŁEK [match - zapałka, box - pudełko] :)

====Breloczki Syreny i Dużego Fiatosława opracowane :) Na dzień dzisiejszy opanowałem odlewanie samochodzików w kolorze czerwonawym-ceglastym i białym. Chociaż autka wykonywane są jako solidna bryła z nieruchomymi kółkami to na każdy mam tylko jedną formę i nie mogę wyrobić się ze zleceniami od pracowników swojego zakładu, taka zdaje się ciekawostka, przyniosłem postawiłem sobie na maszynie modeliki z wadami odlewniczymi a teraz każdy chce mieć :wink: pytają się czy odlewam też ich Passaty/Vectry/A4/Golfy :lol:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczywiście zdarzają się pojedyncze niedociągnięcia, pęcherzyki powietrza, niemniej i tak z efektów uzyskanych w tego typu domowych warunkach jestem zadowolony. Odpustowe rzemiosło też miało całą masę bugów -niedolewy, miejscami cieńsze ścianki, przebarwienia i taki był jego urok.

Na fotkach jednokolorowych modeli wielkości ok. 1,5 x 5 cm z wiadomych przyczyn tego nie widać ale szczególnie Fiat wyszedł niemal perfekcyjnie względem oryginału. Naprawdę jestem pod wrażeniem w jak wierny sposób silikon potrafi oddać najmniejsze szczegóły.
Pod światło są widoczne m.in. prążki atrapy, mały znaczek licencja Fiat, 125p i napisy na podwoziu.
Wykonanie formy wymaga jednak sporo prac przygotowawczych i cierpliwości przy obklejaniu tak małych elementów plasteliną.

W swojej "pracowni" używam:

===Silikonu Formierskiego MM922, twardość 22 Shore A
===Katalizatora MM 5 NT
Proporcje 100:5 wagowo.
www.progmar.sklep.pl
Na allegro jest to user progmar 1.

Wcześniej eksperymentowałem z Sidosilem BK 101 od usera WhiteBet ale jakoś do mnie nie przemawia. W formach powstawały pęcherze powietrza, poza tym załączony katalizator jest przezroczysty i nigdy nie wiemy czy uzyskaliśmy jednorodną mieszaninę.

Także na podstawie własnych odczuć empirycznych wszystkim modelarzom z czystym sercem mogę polecić zestaw żywica Ren Cast FC 52 i silikon MM922.

P.S. Chciałem wykonać też formę Jelcza Ogórka ===niestety dach jest sklejony na stałe z dolną częścią nadwozia i nie mam możliwości odlania go w sposób żeby był pusty w środku :???:
Czy znacie jakieś sposoby na "otwieranie" modelików Ruchu i Estetyki? [Fiat i Syrena poddały się przy podważaniu śrubokręcikiem zegarmistrzowskim, niestety Jelcz wygląda jakby miejscami miał nadtopiony plastik]. Pozostaje chyba tylko delikatne "przepiłowanie" go na pół skalpelem. Operacja na otwartym Jelczu :wink:

Pzdr

_________________
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <===
::::Dobra jedziemy Fiaciorem dalej na łowy. Come on!::::


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 20 października 2016, 09:56 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Jakby ktoś potrzebował coś wydrukować w 3D to mam taką opcję. ;)

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2016, 20:23 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 grudnia 2014, 17:37
Posty: 2047
Lokalizacja: Swędów LDZ
Pojazd: 522T '93r, A111B '91r
a dużą masz drukarkę?

_________________
Strucelserwis był, Żuk został.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net