Dzisiaj jest 24 sierpnia 2019, 00:34


Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 lipca 2019, 10:47 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 października 2018, 14:28
Posty: 40
Pojazd: Żuk "Strażak" 1984
Taki temacik sobie założę - od czasu do czasu coś ciekawego mi wpada w ręce, a nie każdy "jest na bierząco" więc może tutaj będzie łatwiej.

Korytarz życia - czyli uregulowanie kwestii dotyczących przejazdu dla służb ratowniczych:

„2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności pojazdu służb ratowniczych, kierujący pojazdem:
1) poruszający się lewym pasem ruchu, na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, jest obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu,a poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu, celem umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego;
2)poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu, na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, jest obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa,a poruszający się pasami sąsiednimi po prawej stronie ruchu są obowiązani do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów, celem umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego.
3. Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany, z wyjątkiem pojazdu służby lub pomocy drogowej, zabrania się korzystania z pierwszeństwa pojazdu uprzywilejowanego w ruchu drogowym. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po swoim uprzednio zwolnionym pasie ruchu dopiero po przejechaniu tym pasem pojazdu uprzywilejowanego.”;


Wchodzi w terminie 60 dni od ogłoszenia, nie wiem kiedy zostanie ogłoszone, ale podejrzewam że raczej w dniach niż w miesiącach.


I druga nowielizacja - też ciekawa, jazda na "suwak/zamek"

ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać,oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony, z wyjątkiem ust. 4a i 4b.”,
b)po ust. 4 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:
„4a. W przypadku, gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy z powodu wystąpieniautrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa, kierujący pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany, bezpośrednio przed miejscem wystąpienia utrudnienia lub miejscem zanikania pasa, umożliwić kierującemu pojazdem znajdującym się na takim pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni po którym istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy. Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny.
4b. W przypadku, gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy zarówno lewym jak i prawym skrajnym pasem ruchu na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy z powodu utrudnień na tych pasach lub ich zanikania, przepis ust. 4a stosuje sięodpowiednio w zakresie dotyczącymtrybu postępowania kierującego pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem ruchu z możliwością ciągłej kontynuacji jazdy oraz pojedynczości i naprzemienności manewru zmiany pasa ruchu, z tym że kierujący pojazdem znajdującym się na skrajnym prawym pasie ruchu ma pierwszeństwo przed kierującym pojazdem znajdującym się na lewym skrajnym pasie ruchu.”.

To ma wejść od 1 października 2019. Ale tu moim zdaniem legislatora poniosło, bo czytając dosłownie - dał pierwszeństwo zmienijącemu pas przed zajmującym ten pas. Głupio trochę.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2019, 11:24 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 4827
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław
Pojazd: Nysa 522T 1990
Trochę tak i trochę nie. To.dotyczy jesli dobrze zrozumialem tylko zwężeń, końców pasa, utrudnień itd,wowczas czesto tworzą sie korki, bo januszostwo nie wpuszcza nikogo, pchają się jak na promocje w tesco. Takie uregulowanie o ile przestrzegane może nieco upłynnić ruch.
Argumentem na nie jest fakt przebadany gdzieś na wschodzie u skośnookich gdzie ruch wzmozony na wielopasmowych drogach jest norma od bardzo dawna. Badania ponoć wykazały, że jazda na 'zamek blyskawiczny' jest mniej efektywna niż jazda bez konkretnej kolejności. Losowość zmian lasa ruchu daje nalepsze rezultaty, bo wówczas kazda przestrzeń jest wymorzystywana przez zjeżdżające samochody i wszystko przebiega sprawniej.
Ale z grubsza raczej też jestem za tym, żeby tak szczegółowych kwestii poruszania sie na drodze nie regulować, bo jest to zbyteczne.

Dotychczas z tego, co mi wiadomo rządziła zasada, że pierwszeństwo zawsze ma ten, kto porusza sie po swoim pasie, a zmieniający musi zachowac szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa. Moje wątpliwości budziła zawsze kwestia drogi trójpasmowej, gdzie ze skrajnego lewego i skrajnego prawego w jednej chwili zjeżdżają auta na środkowy pas. Kto ma pierwszeństwo? Czy ten z prawej?

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2019, 11:59 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 października 2018, 14:28
Posty: 40
Pojazd: Żuk "Strażak" 1984
Marian pisze:
Moje wątpliwości budziła zawsze kwestia drogi trójpasmowej, gdzie ze skrajnego lewego i skrajnego prawego w jednej chwili zjeżdżają auta na środkowy pas. Kto ma pierwszeństwo? Czy ten z prawej?

Tak, ustęp 4 w tym co zacytowałem.
roosman pisze:
„4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać,oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony, z wyjątkiem ust. 4a i 4b.”,

to "za wyjątkiem" zostało dodane teraz w nowelizacji, zapis 4 już był.

Marian pisze:
Trochę tak i trochę nie. To.dotyczy jesli dobrze zrozumialem tylko zwężeń, końców pasa, utrudnień itd,wowczas czesto tworzą sie korki,

Jeżeli się tworzą - spoko, ale jeżeli się nie tworzą? Lecę 80 trasą Siekierkowską prawym pasem a na lewym jedzie gość 100 i wyprzedza mnie w miejscu gdzie jest rozbiegówka na której jest samochód jadący 50 gość dopada do końca pasa i wali mnie w bok - czyja wina? Zakładamy że nie miałem możlwiści wyhamować bo coś tam... i mamy takie buty że:
roosman pisze:
„4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać,oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony, z wyjątkiem ust. 4a i 4b.”,
b)po ust. 4 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:
„4a. W przypadku, gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy z powodu wystąpienia utrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa, kierujący pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany, bezpośrednio przed miejscem wystąpienia utrudnienia lub miejscem zanikania pasa, umożliwić kierującemu pojazdem znajdującym się na takim pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni po którym istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy. Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny.


Czytając tylko te zapisy - moja wina... Na szczęście zastały te odnośnie zachowaniu szczególnej ostrożności :)
ALe uważam że to jest babol, bo w 4 nie powinno być "za wyjątkiem" tylko zapis powinien zostać po staremu - czyli że zmieniając pas powinno się ustpić i finał, a w 4a i 4b powinno nie powinno być że jest obowiązany tylko w miarę możliwości umożliwić lub coś bardziej na "miękko".
Ten przykład który podałem oczywiście jest zły - bo dotyczy sytuacji "właczania się do ruchu" a to są odrębne zapisy i tam zostało po staremu, ale celowo przejaskrawiłem, żeby dać szersze wyobrażenie co mam na myśli.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Moderator: monterr07

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net