Dzisiaj jest 28 marca 2024, 16:07


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 12 stycznia 2018, 11:20 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:23
Posty: 593
Pojazd: tarpan239
Witam,

Chciałbym uporządkować swoja wiedzę w kwestiach dotyczących zasad przeglądów technicznych pojazdów mających obowiązywać od maja 2018. Chodzi mi o przypadek przeciągnięcia terminu przeprowadzenia przeglądu technicznego np. z powodu remontu pojazdu, nieobecności w kraju itp. Coś czytałem o wyższych stawkach za przegląd oraz później konieczności badania na jakiś specjalnych stacjach diagnostycznych? :roll: A co z zarejestrowanymi na "zwykłe" blachy pojazdami trzymanymi w celach kolekcjonerskich, co gdy nie ma konieczności przeprowadzania przeglądu tech pojazdu np. przez 10 lat bo pojazd w ogóle nie wyjeżdża z garażu? :? Czyżby teraz ( od maja) miało być tak jak z OC: "czy się jeździ czy się leży tysiąc złotych się ( ubezpieczycielowi) należy"? :shock:


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2018, 13:41 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2010, 20:49
Posty: 722
Lokalizacja: śląsk
Myślę , że jest jeszcze na tyle dużo czasu , że zdążysz wysłać to zapytanie do osób odpowiedzialnych za tworzenie tych gniotów prawnych. Może ktoś dowie się czegoś nowego i zrobi jakiś "wyjątek" w ustawie.

W ogóle to robi się ciekawie, bo coraz więcej ubezpieczycieli łączy wysokość stawki z posiadanym przeglądem . Uważam to za mocne przegięcie, bo według mnie , jeśli ktoś świadomie jeździ bez przeglądu , to wówczas w przypadku kolizji związanej bezpośrednio ze stanem technicznym samochodu, ubezpieczyciel powinien mieć prawo do dochodzenia części odszkodowania od sprawcy. Ale jeżeli ( tak jak to najczęściej ma miejsce w naszym wypadku) auto na zwykłych blachach , przechodzi "wieczny" remont i płacimy za jego postojowe OC, to dlaczego mamy płacić większą stawkę ( z tytułu nieważnego przeglądu) za samochód, który i tak w danym roku nie wyjedzie na drogi?
Wkurza mnie to coraz bardziej, bo z hobby i zamiłowania robi się żonglerka przepisowo prawna i nie małe wydatki związane z posiadaniem starego strupa. Prawdę mówiąc tracę "fan" z posiadania tego co mam , głównie przez te wszystkie "daniny" odprowadzane nie wiadomo za co .

_________________
http://www.youtube.com/user/lbs5
Szukaj mnie w garażu - nie na Facebooku.

https://m.youtube.com/watch?v=wli5IT0WtXU


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2018, 13:51 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Jak będzie, to nie wie nikt. Ustawa od projektu przez poprawki, prace w komisjach, czytania aż do głosowania potrafi pozmieniać się całkowicie... Dosłownie. Taki piękny kraj :wink: Także "atakować" ministerstwo, lokalnych posłów i tłumaczyć, o co chodzi.

Najbardziej pożądana wersja i normalność to w naszych realiach będzie "skopiowanie" niemieckiego systemu i zasad rejestracji pojazdów - włącznie z wyrejestrowaniem czasowo lub na stałe dowolnego pojazdu w dowolnym czasie (jak i możliwością ponownego zarejestrowania, także w dowolnym czasie).

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2018, 14:10 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:23
Posty: 593
Pojazd: tarpan239
czy to oznacza, że to prawo nie zostało jeszcze uchwalone :?: ale w mediach podają, że wchodzi w życie od maja :-|

też uważam, że w tym zakresie prawo wzorowane na miemieckim :D byłoby ok.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2018, 16:45 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Prawdę mówiąc nie wiem na 100%. Pierwotnie wszystkie te zmiany miały wejść na raz, w pakiecie. Póki co weszła tylko zasada płacenia za przegląd z góry i dwa tygodnie na naprawienie usterek w razie wyniku negatywnego na badaniu, żeby zrobić badanie "uzupełniajace" (mowę o tym, co weszło od 13. listopadada ub.r.).

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2018, 18:26 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 30 października 2017, 17:05
Posty: 93
Pojazd: Tarpan 237, 1990
Moja wiedza opiera się na rozmowie z diagnostą w listopadzie, po wprowadzeniu pierwszych zmian.
Z tego co mi wiadomo to pracowano nad zmianami, które miały powodować że jeśli spóźnisz się z przeglądam powyżej 7 dni, to przegląd należy wykonać w wojewódzkiej stacji a nie okręgowej - koszt miał pozostać bez zmian.

_________________
Fabryka Samochodów Rakietowych POLMO


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2018, 20:39 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2010, 20:49
Posty: 722
Lokalizacja: śląsk
[...]jeśli kierowca spóźni się z badaniem o więcej niż 30 dni, zapłaci podwójnie. Dobra wiadomość jest taka, że nowe przepisy wchodzą w życie dopiero 20 maja.

https://finanse.wp.pl/kierowcy-zaplaca-wiecej-w-tym-roku-zdrozeja-nie-tylko-mandaty-6208454778124417a

Tak więc może warto jeszcze napisać tam i ówdzie ......

_________________
http://www.youtube.com/user/lbs5
Szukaj mnie w garażu - nie na Facebooku.

https://m.youtube.com/watch?v=wli5IT0WtXU


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2018, 23:30 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 30 października 2017, 17:05
Posty: 93
Pojazd: Tarpan 237, 1990
Aaaaa no to faktycznie, przespałem temat zmian...

Czyli mam 4 miesiące żeby doprowadzić samochód do sprawności :(

_________________
Fabryka Samochodów Rakietowych POLMO


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 13 stycznia 2018, 10:32 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 lipca 2016, 22:27
Posty: 61
Lokalizacja: Francja / Wrocław
Pojazd: Żuk A06
Wydaje mi się, że jest to regulacja europejska.

Również we Francji w tym roku mają być stosowane nowe zasady w tym zakresie.

_________________
Żukówka: it's not a camper van, it's a Żuk
(Nie mówię poprawnie po polsku)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 13 stycznia 2018, 13:41 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:23
Posty: 593
Pojazd: tarpan239
"regulacja europejska" działa bardzo jednostronnie -z reguły tam gdzie trzeba utrudnić życie lub "wydoić" obywatela. W drugą stronę jakoś te "regulacje europejskie " działają nieco słabiej. Unia Europejska niestety powoli staje się utopią coraz bardziej podobną do dawnego RWPG.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 13 stycznia 2018, 18:40 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 grudnia 2014, 17:37
Posty: 2047
Lokalizacja: Swędów LDZ
Pojazd: 522T '93r, A111B '91r
w końcu to ZSSE-Zwiazek Socjalistycznych Republik Europejskich.

_________________
Strucelserwis był, Żuk został.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 13 stycznia 2018, 23:28 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 listopada 2015, 09:31
Posty: 317
Pojazd: DMP Lublin 3324 Groszek
Oj panowie, panowie... Tylko ktoś słabo (albo wcale) pamiętający czasy słusznie minione może takie opinie rozpowszechniać. :\

_________________
pozdrrrawiam! :)
zbYszek http://www.zbychewka.pl


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2018, 14:56 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
...a ja mam do Was wszystkich taki mały apel...

I to piszę całkiem poważnie, a nie na zasadzie życzeniowej...

Jeśli ktoś miałby tłumaczenia na język polski przepisów prawa z innych krajów (Niemcy, Czechy) odnośnie: przeglądów technicznych, rejestracji, wyrejestrowywania, itp, które według Was ułatwiły by nam życie i dobrze, gdyby w Polsce obowiązywały to proszę niech to wrzuci tutaj na forum.
Ewentualnie prześle mi to na priva...

Może coś się uda z tym zrobić 8)

Nic nie obiecuję - mam znajomego posła, którego mogli byśmy tym zainteresować...

...spróbować chyba zawsze warto - lepiej spróbować, jak narzekać :wink:

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2018, 15:33 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2013, 09:31
Posty: 779
Lokalizacja: Zator
Pojazd: Żuk A15 1970
Znajomi, znajomymi - dobrze z takiej możliwości skorzystać.

ale... ja się pytam... gdzie jest w tym temacie PZMOT i automobilkluby zrzeszające miłośników starych łupów? Przecież to są dziesątki tysięcy osób lub może nawet więcej w Polsce. Przecież nie wszystkie starocie są na żółtych blachach.

Jak się pytałem w bielsku w automobilklubie czy planują coś w temacie podziałać to usłyszałem, "co my możemy" czy jakoś w ten deseń. Myślałem, że takie zrzeszenia są po to, by również reprezentować interesy członków...

Jeżeli więc Historyk będzie jakaś petycja to od razu ją tu wrzucaj - skoro z OC można było jakieś odstępstwa zrobić dla staroci, to i może przy przeglądach coś się uda.

pzdr

_________________
http://drewniany.wixsite.com/prl-auto-moto-mania


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2018, 15:57 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
To na dobry początek wrzucam, co prawda gołą informację - ale od jesieni tego roku Wielka Brytania znosi całkowicie MOT (przegląd techniczny) dla pojazdów ponad 40 letnich. Założenie jest takie samo, jak u nas przy przeglądzie "zerowym" dla zabytku - jeśli pojazd ma tyle lat i jeździ, to znaczy, że jest sprawny. Poza tym w większości przypadków takie pojazdy użytkują pasjonaci, więc dbają oni o pojazd i swoje oraz innych osób / istot bezpieczeństwo. (Oczywiście) właściciel / kierowca musi mieć ubezpieczenie OC i w pełni odpowiada cywilnie i karnie za stan pojazdu.

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Moderator: monterr07

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net