Dzisiaj jest 28 marca 2024, 16:19


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04 września 2019, 13:25 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:23
Posty: 593
Pojazd: tarpan239
czyli o nabyciu pojazdu NIE zarejestrowanego lub zarejestrowanego "kiedyś" i później wyrejestrowanego nie trzeba nikogo zawiadamiać , dobrze rozumiem? a co z pojazdami czasowo wycofanymi z ruchu na podstawie przepisów przed 1997r?


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2019, 19:59 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
roosman pisze:
Dobra Pany - szach mat.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych - § 17.1. W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego, organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu.
- Czyli legislator rozróżnił czynność zawiadomienia i złożenia wniosku


Wyczuwam tu jakiś skrót myślowy, gdzie rozróżnił? Wedle tego cytatu zawiadomienie jest jednoznaczne z rejestracją... :roll: Czy ja czegoś nie kumam, bo wolałbym, żeby tak nie było :)

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2019, 21:46 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 29 stycznia 2018, 09:40
Posty: 170
Pojazd: Żuk 82
Zgodnie z kawałem wyślij informatyka do sklepu i powiedz, żeby kupił chleb a jak będzie mleko to kup pięć i informatyk wraca z pięcioma chlebami, ja rozumiem to tak, że jeśli zgłosisz nabycie pojazdu to WydziałKomunikacji może zarejestrować jeśli Ty złożysz wniosek, jeśli nie złożysz to nie mogą zarejestrować.

Pani Renata Małolepsza (jeśli takowa istnieje) jest autorką tego dokumentu z 2013 roku : https://www.lckm.uml.lodz.pl/Szablony/P ... 130506.doc
To trochę potwierdza ten tok rozumowania.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 07:23 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 października 2018, 14:28
Posty: 205
Pojazd: Żuk "Strażak" 1984
Fakt - jest skrót.
Generalnie prawnik jak czyta coś takiego to czyta do pierwszego znaku interpunkcyjnego który dzieli jakąś myśl od innej i szuka doprecyzowania czynności lub procesu który jest z nią związany - czyli:
"W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego," - patrzymy czy w ustawodawstwie jest mowa o zawiadomieniu - jest, artykuł 78 ust 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym i tam jest zawarte obostrzenie dotyczące 30 dni. Dalej patrzymy czy doprecyzowana jest forma zawiadomienia - powiem szczerze, ja nie znalazłem - fakt że nie szukałem, patrzyłem tylko czy wniosek o rejestrację jest prawnie umocowany jako forma zawiadomienia - nie jest. A co za tym idzie zachodzi - nie pamiętam jak to się w KPA dokładnie nazywa - tak jakby domniemanie wypełnienia czynności ustawowej poprzez złożenie wniosku o rejestrację - czyli informujesz urząd że kupiłeś bo składasz wniosek na podstawie którego urząd rejestruje czyli druga część zdania
"organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu" - tu jest mowa o czynności organu po złożeniu wniosku przez posiadacza. Czyli po zajściu czynności zawiadomienia o której jest mowa w ustawie, zachodzi czynność złożenia wniosku którego forma jest prawnie umocowana - wzór wniosku jest załącznikiem do rozpodzenia i zachodzi proces rejestracji, którego przebieg określa rozporządzenie. Czyli w tym jednym zdaniu mowa o 3 niezależnych procesach - z czego dwa są po stornie nabywcy a jeden po stronie organu.
Obawiam się że jeszcze bardziej zamotałem, ale nie potrafię tego wytłumaczyć prościej.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 08:20 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Nie, spoko, teraz kumam, nie załapałem tej drugiej części o wniosku. Teraz wszystko klarowne :)

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 16:45 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2010, 20:49
Posty: 722
Lokalizacja: śląsk
roosman pisze:
[...] A co za tym idzie zachodzi - nie pamiętam jak to się w KPA dokładnie nazywa - tak jakby domniemanie wypełnienia czynności ustawowej poprzez złożenie wniosku o rejestrację - czyli informujesz urząd że kupiłeś bo składasz wniosek na podstawie którego urząd rejestruje czyli druga część zdania
"organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu" - tu jest mowa o czynności organu po złożeniu wniosku przez posiadacza. Czyli po zajściu czynności zawiadomienia o której jest mowa w ustawie, zachodzi czynność złożenia wniosku którego forma jest prawnie umocowana - wzór wniosku jest załącznikiem do rozporządzenia i zachodzi proces rejestracji, którego przebieg określa rozporządzenie. Czyli w tym jednym zdaniu mowa o 3 niezależnych procesach - z czego dwa są po stornie nabywcy a jeden po stronie organu.
Obawiam się że jeszcze bardziej zamotałem, ale nie potrafię tego wytłumaczyć prościej.


Pany wróciłem właśnie z urzędu.....na tarczy.... :cry:
To samo rozporządzenie czytane z dwóch różnych stron można interpretować pod siebie. Urzędnik trzyma się litery prawa i dla niego informacja o nabyciu pojazdu = wniosek o rejestrację / czasową rejestrację. Urząd nie posiada formularzy zgłoszenia nabycia pojazdu. Pani urzędniczka, razem z Panem , który jej przyszedł z pomocą na moją prośbę odczytali rzeczony fragment ustawy, po czym stwierdzili, że oni go rozumieją właśnie tak jak wcześniej napisałem, bo to jest "jedna myśl" i składa się z jednego wątku , a nie dwóch.

Ostatecznie nie przyjęli zawiadomienia o nabyciu (ten z linka powyżej), ale podsunęli jedną myśl. Zaproponowali złożenie pisma przez biuro podawcze. Oczywiście odpowiedź przyjdzie odmowna, ale z drugiej strony mając kopię takiego pisma i potwierdzenie wpłynięcia do urzędu de facto urząd nie może powiedzieć, że nie wiedział o tym , że się nabyło pojazd. Ale oczywiście może się bronić, że samo zawiadomienie o nabyciu nie jest zgodne z ustawą i mając takiego delikwenta, co się sam wystawił - od razu będą mieli możliwość dowalenia kary. Swoją drogą ciekawe kto będzie egzekutorem i będzie nakładał karę równocześnie decydując o jej wysokości? Pani kierownik? Starosta? Czy referent?

Urzędnik powiedział też , że lepiej zapłacić karę i mieć spokój, choć przyznał że ustawa jest bublem i zarówno oni jak i my- mamy związane ręce. Oni bo nie mogą nic zrobić i my , bo bez przeglądu nie zarejestrujemy. Pani zaproponowała co prawda czerwone blachy, ale wytłumaczyłem jej , że 30 dni niczego nie wniosą do sprawy, bo pojazd ma zagwarantowane przynajmniej dwa lata oczekiwania w kolejce na remont.

Ja w każdym razie zloże to pismo w biurze podawczym licząc na łagodny wymiar kary.

Jest też opcja B, ale trzeba mieć naprawdę zaufaną osobę. Jeśli już będziemy chcieli po iluś tam latach pójść do WK , gdzie ewidentnie przekroczyliśmy 30 dniowy termin, można ........albo nie ciiiii :lol: w końcu to ogólnie dostępne forum ..... :wink:

_________________
http://www.youtube.com/user/lbs5
Szukaj mnie w garażu - nie na Facebooku.

https://m.youtube.com/watch?v=wli5IT0WtXU


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 18:18 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
No tego sie obawiałem. Może warto wystosowac jskies pismo do ministerstwa z interpretacją w konkretnym przypadku?

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 21:04 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Nie czytałem caości, mam teraz tylko chwilę - rzucam luźno wątki do przemyślenia :wink: Oczywiście nic na razie nie testowane w praktyce.

1) "Czerwone" tablice - tymczasowe - rejestruję tymczasowo, jadę / (idę ze zdjeciami grata) na przegląd - dostaję wynik negatywny badania technicznego - ale Starosta już jest poinformowany 8) Oczywiście nie oddaję tablic ani dowodu tymczasowego. Przyjdę za rok - dwa - trzy. "Pani z okienka" pobłogosławi mnie wzrokiem Bazyliszka, bo dla urzędu taka wisząca sprawa to coś strasznego - ale to urząd jest przedstawicielem państwa, które takie przepisy wymyśliło... Przykro mi.

2) Przynoszę plik umów, sporządzonych co 29 dni. Kupiłem, sprzedałem żonie, ona mi, ja jej... aż do bieżącej daty. Totalna bezczelność - taka sama, jak naszego kochanego ustawodawcy.

3) Poinformowanie Starosty listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Nigdzie nie wynika, że "poinformować = zarejestrować". To jest domniemanie i interpretacja.

----------------------
To, że ta zmiana przepisów jest wiecej, niż żałosna, to wiemy wszyscy. A umieszczenie tego zapisu w ustawie o gospodarce odpadami zdaje się sugerować, jakby autor przepisu łudził się, że to nagle zlikwiduje "szarą strefę" kasacj...
"Obyś żył w ciekawych czasach." :-| :mrgreen:

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 21:10 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 29 stycznia 2018, 09:40
Posty: 170
Pojazd: Żuk 82
Tak jak wcześniej było już wspomniane powinno być:
3) poinformowanie Starosty przez złożenie w kancelarii na dziennik z potwierdzeniem kopii.
W takiej sytuacji jest pewne co dostali bo masz pieczęć na kopii tego dokumentu. To jest bezpieczniejsza opcja.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 21:13 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Dziwny Mag pisze:


2) Przynoszę plik umów, sporządzonych co 29 dni. Kupiłem, sprzedałem żonie, ona mi, ja jej... aż do bieżącej daty. Totalna bezczelność - taka sama, jak naszego kochanego ustawodawcy.


To mi się wybitnie podoba :mrgreen: :mrgreen:


Dziwny Mag pisze:

3) Poinformowanie Starosty listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Nigdzie nie wynika, że "poinformować = zarejestrować". To jest domniemanie i interpretacja.

----------------------

No właśnie niby nie, ale trochę tak. W sensie, jak potwierdził niestety nasze obawy Wojtek - urzędasy tak to interpretują, zapewne też trochę po to, by kryć swoją d***, a trochę, bo nie wiedzą. Wg mnie ustawa mówi ewidentnie o "zawiadomieniu o nabyciu", a nie przerejestrowaniu, ale widocznie w nomenklaturze wydziałów komunikacji, skoro zawiadomienie o nabyciu nie istnieje w tej formie, jest równoznaczne z wnioskiem o zarejestrowanie,

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 21:22 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 29 stycznia 2018, 09:40
Posty: 170
Pojazd: Żuk 82
A. Jest jeszcze jedna opcja. ePUAP. XIX wiek więc trzeba korzystać. Elektroniczna skrzynka podawcza zostawia sobie kopię dokumentu więc spokój a kontakt z urzędem jak w poleconym że zwrotnym potwierdzeniem odbioru.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2019, 21:31 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 22:04
Posty: 259
Pojazd: Lublin 3Mi
Marian pisze:
Dziwny Mag pisze:
2) Przynoszę plik umów, sporządzonych co 29 dni. Kupiłem, sprzedałem żonie, ona mi, ja jej... aż do bieżącej daty. Totalna bezczelność - taka sama, jak naszego kochanego ustawodawcy.
To mi się wybitnie podoba :mrgreen: :mrgreen:

Zasadnicze pytanie brzmi, kiedy następuję nałożenie tej kary? W momencie jak ktoś chce zarejestrować pojazd po 30 dniach od nabycia? Wtedy wystarczy nigdy nie rejestrować, albo przed rejestracją zrobić myk ze sprzedażą ;)

_________________
Pozdrawiam, Tomek
Daewoo Lublin 3 3524 2000r, Andoria 4cT90-1MEA 90KM
Intrall Lublin 3Mi 3524 2006r, Andoria 4cTi90-1BE 102KM


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2019, 11:53 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 października 2018, 14:28
Posty: 205
Pojazd: Żuk "Strażak" 1984
lbs5 pisze:

Pany wróciłem właśnie z urzędu.....na tarczy.... :cry:
To samo rozporządzenie czytane z dwóch różnych stron można interpretować pod siebie. Urzędnik trzyma się litery prawa i dla niego informacja o nabyciu pojazdu = wniosek o rejestrację / czasową rejestrację.

Czyli nie trzyma się litery prawa - wróć i zapytaj - na podstawie art 78.2 Prawo o ruchu drogowym masz zawiadomić. Proszę o wskazanie dokumentu sporządzonego na podstawie art 78.2 - nie ma.
lbs5 pisze:
Urząd nie posiada formularzy zgłoszenia nabycia pojazdu.
- taraaaam. Nie posiada z dwóch powodów - 1 bo zgłasza się zgodnie z ustawą do starosty a nie WK. 2 - bo nie ma takowego formularza.
lbs5 pisze:
Pani urzędniczka, razem z Panem , który jej przyszedł z pomocą na moją prośbę odczytali rzeczony fragment ustawy, po czym stwierdzili, że oni go rozumieją właśnie tak jak wcześniej napisałem, bo to jest "jedna myśl" i składa się z jednego wątku , a nie dwóch.
- to ustawy czy rozporządzenia? Poszedłeś do niewłaściwego urządu z niewłaściwym postulatem.. Informujesz o nabyciu zgodnie z ustawą art 78.2 STAROSTĘ!

lbs5 pisze:
Ostatecznie nie przyjęli zawiadomienia o nabyciu (ten z linka powyżej), ale podsunęli jedną myśl. Zaproponowali złożenie pisma przez biuro podawcze.
- no przecież cały czas o tym piszę...
lbs5 pisze:
Oczywiście odpowiedź przyjdzie odmowna,
- ale na co odmowna? Przecież nic od STAROSTY nie chcesz. Napisz jedno zdanie takie jak gdzieś tam wyżej proponowałem historykowi i finał. Nie urwą Ci za to głowy.
lbs5 pisze:
ale z drugiej strony mając kopię takiego pisma i potwierdzenie wpłynięcia do urzędu de facto urząd nie może powiedzieć, że nie wiedział o tym , że się nabyło pojazd.
- voila
lbs5 pisze:
Ale oczywiście może się bronić, że samo zawiadomienie o nabyciu nie jest zgodne z ustawą i mając takiego delikwenta, co się sam wystawił - od razu będą mieli możliwość dowalenia kary. Swoją drogą ciekawe kto będzie egzekutorem i będzie nakładał karę równocześnie decydując o jej wysokości? Pani kierownik? Starosta? Czy referent?
- z ustawą jest zgodne. Może nie być zgodne z rozporządzeniem, ale....hmmm... może dlatego że rozporządzenie nie reguluje tej kwestii :) Jeżeli będą chcieli Ci nałożyć karę zadaje proste pytanie - Proszę o podanie podstawy prawnej narzucającej konieczność ZŁOŻENIA WNIOSKU O REJESTRACJĘ POJAZDU w ciągu 30 dni od jego nabycia - a wtedy (odpowiedź na Twoje pytanie) referent - o kur...nie ma. art 78.2 ustawy mówi o zawiadomieniu a gość zawiadomił - i cała para w gwizdek...

lbs5 pisze:
Urzędnik powiedział też , że lepiej zapłacić karę i mieć spokój, choć przyznał że ustawa jest bublem i zarówno oni jak i my- mamy związane ręce. Oni bo nie mogą nic zrobić i my , bo bez przeglądu nie zarejestrujemy. Pani zaproponowała co prawda czerwone blachy, ale wytłumaczyłem jej , że 30 dni niczego nie wniosą do sprawy, bo pojazd ma zagwarantowane przynajmniej dwa lata oczekiwania w kolejce na remont.
ustawa nie jest bublem, tylko rozporządzenie - to fakt, bo takie kwiaty jakie tam są to poezja i faktem jest że oni mają zwizane ręce ale TY NIE. Pisz pismo, złóż w kancelarii starostwa i niech WK sobie ręce próbuje rozwiązać sam a nie Twoimi wpłatami. Mnie złoszczą tacy urzęnicy - prawo jest wadliwe więc Pan zapłać karę i będzie najlepiej. co za baran!

lbs5 pisze:
Ja w każdym razie zloże to pismo w biurze podawczym licząc na łagodny wymiar kary.
złóż, jestem raczej przekonany że nie będzie kary...


lbs5 pisze:
Jest też opcja B, ale trzeba mieć naprawdę zaufaną osobę. Jeśli już będziemy chcieli po iluś tam latach pójść do WK , gdzie ewidentnie przekroczyliśmy 30 dniowy termin, można ........albo nie ciiiii :lol: w końcu to ogólnie dostępne forum ..... :wink:
to nic nie da. Niedopełnienie obowiązków prawnych nie jest ok..


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2019, 12:14 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Ok, czyli starosta, a nie WK. Trzeba to zweryfikować. Ale...
zastanawia mnie inna kwestia.

Załóżmy, że jeżdżę autem na czarnych blachach, złożyłem stosowne zawiadomienie itd. Zatrzymuje mnie policja, mają prawo zatrzymać dowód za niezgodność danych osobowych w dowodzie z danymi na polisie OC, zatrzymują, ja idę do WK odebrać dowód, a oni wlepiają karę i zapewne od razu będę zmuszony do przerejestrowania, czyż nie? Jak to wygląda?

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2019, 12:32 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 października 2018, 14:28
Posty: 205
Pojazd: Żuk "Strażak" 1984
Nie mam zielonego pojęcia.
Żaden urząd nie może Cię do niczego zmusić. Może Cię ukarać za coś - uważam jednak że w omawianej sprawie nie ma za co - ale z tym dowodem to naprawdę nie wiem.
Tyle że, zastanawia mnie czy mogą Ci za cos takiego zabrać dowód.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Moderator: monterr07

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net