Dzisiaj jest 29 marca 2024, 09:06


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31 stycznia 2021, 17:16 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2013, 09:31
Posty: 779
Lokalizacja: Zator
Pojazd: Żuk A15 1970
Drodzy forumowicze,

czas tak szybko popyla, że moja latorośl przystąpiła do kursu na prawo jazdy. Postanowiłem na tą okoliczność wyposażyć ją w jakiś przyrząd do jeżdżenia - padło na nieco poobijane, ale z niewielkim przebiegiem Twingo 1 generacji. Przed zakupem rozeznałem temat OC - spodziewałem się, że dla świeżynki, przed 25 rocznikiem będzie sporo, ale cena wyższa od samochodu mnie zniechęciła od zapisania pojazdu na nią osobiście. Druga opcja współwłasność - ja sam 400 zł, z córą 900 zł. Skończyło się na tym, że wziąłem tylko na siebie i zapłaciłem 180 zł - okazało się, że przyszło mi wznowienie po poprzednim właścicielu, który miał kiedyś zniżkę na PZMOT ;).

Żeby na przyszłość umożliwić jej (i młodszej córce) wypracowanie zniżek za bezszkodową jazdę padł pomysł na zakup motoroweru i rejestracja na 3 osoby - mnie i dwie córki. 130 zł rocznie (tak mam wyliczone w PZU) - kilka lat opłacania zwróci się przy pierwszej prawdziwej polisie.

I teraz właściwy wątek - po kilku miesiącach szukania jak najbardziej niedorzecznego pojazdu znalazłem Suzuki FA50 Susie (chciałem coś z naszej rodzimej produkcji, ale taniej idzie kupić Żuka niż zarejestrowany motorower z prl). Wszystko git, stary dowód, ważne OC, tabliczka - czyli tylko śmig przegląd (bo w starym bezterminowy) i do wydziału komunikacji. Ale nie, ależ nie... wybrałem się na przegląd i zaczęły sie schody u diagnosty:
- dane techniczne ma? Nie ma takiego pojazdu z Cepik trzeba coś wpisać - to akurat do ogarnięcia..
- jaki przebieg? Hmm, żaden - nie ma drogomierza w pojeżdzie tylko prędkościomierz :)
- bez przebiegi się nie da wpisać do Cepik przeglądu i pojawia się sugestia, żeby kupić cokolwiek co ma jakiś drogomierz, przyczepić (choćby na trytyce) i podać przebieg z tego cósia. Na pytanie jak do tego napęd zorganizować, padła odpowiedź, że On potrzebuje spisać przebieg, a skąd ten przebieg się wziął na tym licznku, to już go mało interesuj :D

Tu chciałem się odwołać do zbiorowej inteligencji forum i zapytać - cóż począć? Licznik z drogomierzem idzie kupić za równowartość pół litra, ale byłaby to droga na skróty. I tak musiałbym na nim cokolwiek nakręcić bo 0000,0 pewnie Cepik też nie przyjmie :D
Zastanawiam się czy da się to jakoś legalnie ogarnąć - przecież ma dowód, zapewne w tym 1985 roku wymogu drogomierza nie było - patrz choćby biedniejsze wersje motorynek - one nie miały nawet licznika, a były rejestrowane..
Jakieś sugestie?

I sprawca zamieszania:
Załącznik:
susie 1.jpg
susie 1.jpg [ 469.08 KiB | Przeglądany 4598 razy ]


Załącznik:
susie 2.jpg
susie 2.jpg [ 947.74 KiB | Przeglądany 4598 razy ]


Załącznik:
susie 3.jpg
susie 3.jpg [ 457.76 KiB | Przeglądany 4598 razy ]


Załącznik:
susie 4.jpg
susie 4.jpg [ 1.87 MiB | Przeglądany 4598 razy ]

_________________
http://drewniany.wixsite.com/prl-auto-moto-mania


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 17:29 
Gość Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 28 stycznia 2018, 18:03
Posty: 10
Pojazd: inny
Witaj fajny sprzęt.Zamontuj elektroniczny od roweru,w nim jest przebieg impulsy bierze z koła.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 18:31 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Drewniany pisze:

Jakieś sugestie?

Zmienić diagnostę. 8)

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 18:55 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 czerwca 2012, 07:51
Posty: 131
Lokalizacja: Kwidzyn
Powiem krótko. Przepisy nic nie wspominają o obowiązkowym wyposażeniu motoroweru w licznik czy nawet prędkościomierz, więc niech Twój diagnosta najpierw dobrze sprawdzi w przepisach zanim pochopnie odmówi przeglądu.
Obowiązek taki mają tylko pojazdy samochodowe. A motorower nim nie jest.
Definicja pojazdu samochodowego z Prawa o ruchu drogowym. (PRD)
"pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę
z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika
rolniczego"
Definicja pojazdu silnikowego według PRD
"pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru
i pojazdu szynowego"

Ciekaw jestem jak ów diagnosta podszedł by do przeglądu Rometowskiej motorynki która nie miała fabrycznie ani prędkościomierza ani licznika km. ;)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 22:04 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2013, 09:31
Posty: 779
Lokalizacja: Zator
Pojazd: Żuk A15 1970
Diagnosta na co dzień robi przeglądy busów (ma firmę przewozową), ma jednak pracownika młodszego wiekiem i mentalnością, spróbuję podjechać kolejnym razem i go złapać. Zamiast go zmieniać to spróbuję poedukować - już parę razy się przydała znajomość ;).

_________________
http://drewniany.wixsite.com/prl-auto-moto-mania


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2021, 18:32 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 grudnia 2014, 17:37
Posty: 2047
Lokalizacja: Swędów LDZ
Pojazd: 522T '93r, A111B '91r
Sprawdź, bo był czas, ze zniżki za motorower lub przyczepę nie przechodziły na auto. ale przepisy ciagle sie zmieniają.

_________________
Strucelserwis był, Żuk został.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2021, 20:10 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2013, 09:31
Posty: 779
Lokalizacja: Zator
Pojazd: Żuk A15 1970
Sprawdzałem - pytałem u znajomych agentek zarówno z PZU jak i innych mieszanych firm ubezpieczeniowych. Sugestia padła z ich strony, żeby się takim "kopruchem" zainteresować. Zerknąłem też w zasoby neta:

https://mubi.pl/poradniki/ktore-pojazdy ... pieczenia/

zacytuję stamtąd:

[...] PODSUMOWANIE
- Do historii ubezpieczenia wliczają się te pojazdy, których ubezpieczenie obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest obowiązkowe.
- Warto mieć ubezpieczenie OC na skuter czy przyczepkę, jeszcze zanim posiadamy prawo jazdy.
[...]

_________________
http://drewniany.wixsite.com/prl-auto-moto-mania


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2021, 09:14 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2013, 09:31
Posty: 779
Lokalizacja: Zator
Pojazd: Żuk A15 1970
Dziwny Mag pisze:
Drewniany pisze:

Jakieś sugestie?

Zmienić diagnostę. 8)


Powyższa rada zadziałała. Papier z przeglądu już pozyskany ;)

Choć drugiemu diagnoście też się musiałem natłumaczyć o obowiązkowym wyposażeniu motoroweru - że wśród niego nie ma nawet licznika. Ale ten podjął rękawice i ogarnął temat.

_________________
http://drewniany.wixsite.com/prl-auto-moto-mania


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Moderator: monterr07

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net