Dzisiaj jest 29 marca 2024, 15:47


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 14:48 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 22 lutego 2014, 10:15
Posty: 349
Takie niedzielne myślenie:
W jakich kolorach fabrycznych występowały nysy. Najczęściej spotykam lub widuję niebieskie, w różnych odcieniach. Trafiałem na zielone.
Ale może raz trafiłem na pomarańczową. Całą pomarańczową, a nie dwukolorową z beżowym. I to właśnie nie daje mi spokoju.
Czy kolor ten był oferowany w ograniczonym czasie, konkretnych wersjach?


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 15:28 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:23
Posty: 593
Pojazd: tarpan239
ja kiedyś jeździłem Nysą w kolorze czekoladowym :D ( fabrycznie nową :!: )


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 16:32 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Pomarańczowy czy dwukolorowy?

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 16:36 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Na całej przestrzeni produkcji kolorów na Nyskach było mnóstwo. Nie były "przypięte" do wersji, wyposażenia czy rynku (o tyle, że częściej kolory droższe były na autach eksportowych, ale nie tak, że wyłącznie).
Można "roboczo" przyjąć, że paleta kolorów Nysek była zbliżona do palety kolorów 125p i 126p - tylko bez żadnych korelacji z okresem występowania koloru na nich, a pod koniec produkcji większosc kolorów Nysek pochodziła z palety Poloneza Trucka.

Mówiąc tylko o 521 / 522, to fabrycznie (cywilne) były malowane na pewno na kolory (i to prawdopodobnie nie jest pełna lista) takie, jak:
- biały (od brudnoszarobiałego po śnieżnobiały)
- kremowy / kość słoniowa (co najmniej 2 odcienie, zależnie od producenta lakieru)
- jasnoszary
- szary
- błękitny
- niebieski
- ciemnoniebieski
- granatowy
- ciemnogranatowy
- ciemnogranatowy z wyraźnym odcieniem fioletu (dość ciemny kolor)
- turkusowy
- czekoladowy
- pomarańczowy jasny
- pomarańczowy ciemny
- czerwony "marchewkowy"
- czerwony jasny
- czerwony ciemny
- bordowy
- zielony "trawiasty"
- ciemnozielony
- coś, czego nie umiem nazwać ;) - kolor zielono-niebieski pastelowy (bardziej zieiony, niż inny, bardzo "przyszarzony")
- żółto-beżowy / piaskowo-oliwkowy

Przy czym kolory takie, jak ciemny granat, czekoladowy, ciemnozielony czy ten "zielono niebieski pastelowy" występowały tylko pod koniec produkcji, od przełomu lat 80./90.

Ponadto - Nysy były lakierowane de facto ręcznie - zdarzały się różnice w teoretycznie takich samych odcieniach. No i - tyle, o ile pozwalała na to dostępność koloru - fabryka - przynajmniej w teorii - dopuszczała lakierowanie auta według życzenia klienta.

Wersje dwukolorowe występowały wyłącznie jako kombinacja białego lub ewentualnie jasnoszarego z niektórymi z w/w kolorów.

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 18:39 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 22 lutego 2014, 10:15
Posty: 349
Marian pisze:
Pomarańczowy czy dwukolorowy?

Faktycznie konstrukcja wypowiedzi pozostawiła drobną niejasność.
Chodzi mi o jednolity pomarańczowy.
A z tego co napisał Mag (wiedzę podziwiam) wynika, że jest szansa na pomarańczową Nyskę tj. że jeszcze może się taka pojawić.
Ostatnią taką widziałem na alledrogo dobre 5 lat temu.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 20:23 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Były pomarańczowe, sam widziałem bodaj dwie takie na żywo, więc nie była to znowu aż taka rzadkość :)

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 20:36 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 22 lutego 2014, 10:15
Posty: 349
Marian pisze:
Były pomarańczowe, sam widziałem bodaj dwie takie na żywo, więc nie była to znowu aż taka rzadkość :)

Już dawno doszedłem do wniosku, że im dalej na południe tym więcej ciekawych samochodów. Ja sąsiaduję z rynkiem w Broniszach. A tu królowały Żuki A11, Lubliny skrzyniowe oraz wszelkie interpretacje kontenerów i chłodni.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 21:29 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2013, 09:31
Posty: 779
Lokalizacja: Zator
Pojazd: Żuk A15 1970
A ja mam wrażenie, że wszystko co ciekawe to daleko ode mnie, a mieszkam na południu. Np.żuka targałem 500 km z Grunwaldu...

_________________
http://drewniany.wixsite.com/prl-auto-moto-mania


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 22:02 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 22 lutego 2014, 10:15
Posty: 349
Ja swojego przywiozłem z Lanckorony, brzmi znajomo? :-)
A Grunwald to i dla mnie północ.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 22:21 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
Pomarańczowa Nysa? Dla mnie to żadna rzadkość! Conajmniej 2 sztuki Nysek w tym kolorze śmigały w pierwszej połowie lat 90-tych po Dobrodzieniu...

Zwłoki pierwszej (chyba towos - lub innej z nadwoziem zamkniętym - nie pamiętam bo za mały byłem wtedy) dogorywały rozszabrowane około 1995 roku na złomowisku RSP w Dobrodzieniu - na bank były w kolorze pomarańczowym - tyle pamiętam na pewno...

Druga pomarańczowa to była Nyska skrzyniowa obsługująca złomowisko w Dobrodzieniu przy ul. Pocztowej. Nie pamiętam tylko, czy to był obrzyn, czy oryginalna Rolniczka. Była ugnita na amen - dziury na wylot w drzwiach i taka jeździła 8) do około 1995 roku (albo jeszcze znacznie wcześniej - może nawet 1991 rok był wtedy)

W źródłach historycznych (IPN) jest wzmianka o "operacyjnej" Nysie 522 w kolorze pomarańczowym z napisami "FIRMA POLONIJNA", której Służba Bezpieczeństwa używała do porwań w 1984 roku...

Czyli fakt "występowalności w przyrodzie" "w epoce" Nysek całych pomarańczowych jest w 100% potwierdzony...
Co do fabryczności "jednobarwnej pomarańczy" to coś kojarzę jakieś stare zdjęcia z FSD albo z jakiejś wystawy (chyba nawet są w galerii naszego forum), gdzie stały Nyski całe białe oraz całe w takim pomarańczowym kolorze - może ktoś to znajdzie - chyba fotki z końca lat 70-tych kolorowe...

--------------------------
Kolor, którego Przemek nie mógł zdefiniować to chyba "mgła", "mglisty jasny siny" albo "mglista mięta".
W PKP w Opolu mieli w takim kolorze Nyskę mikrobus lub towos. Mój sąsiad miał lata temu Fiata 125p w identycznym kolorze - więc to kolor Nyski z palety Fiata (pamiętam też inne egzemplarze 125p w tym kolorze). Chyba mam na ten kolor pryśniętą dechę rozdzielczą w mojej Syrence...

--------------------------

Jeszcze inne kolory Nysek - żółty - patrzcie moja "Belferka" z 1981 roku. Identyczna żółta (bodaj yellow bahama") Nyska, jak moja - widoczna jest w filmie "07 - zgłoś się" w odcinku "Zamknąć za sobą drzwi" z bodaj 1987 roku - w scenie pościgu milicyjnego helikoptera za czarnym Buickiem. Wlecze się za traktorem kolumna aut, a w pierwszym rzędzie identyczna, jak moja żółta Nyska towos (a może to moja zagrała w tym filmie?) :wink:

--------------------------

Fabrycznie moja Nyska "Belferka" miała kolor "piasek" (później ktoś ją przemalował na żółto) - identyczny kolor "piaskowy" był bardzo popularny jeśli chodziło o Maluchy "eleganty" w latach 80-tych...
-------------------------
Inna Nysa 522 - mikrobus, wyprodukowana po 1987 roku, której kawałki pocięte na złomie zbierałem do odbudowy swoich Nysek (dach, nadkola, decha rozdzielcza) miała fabrycznie kolor wiśniowy - bardzo popularny kolor wśród Polonezów Caro Plus... Na bank to był jej oryginalny kolor (zakamarki schowka dechy rozdzielczej...

Inna Nysa w identycznym wiśniowym kolorze to była Nyska 522R z dubelkabiną, z końca produkcji - jej fotki wrzucałem do galerii Nys na naszym forum - należała do firmy telekomunikacyjnej lub łącznościowej w PKP - stała na dworcu PKP w Opolu jeszcze bodaj w 2007 roku
-------------------------

Kremowa lub kość słoniowa to był kolor fabryczny mojej kabiny "pseudo - rolniczej" Nysy 521 "obrzynki" z 1978 roku, która pierwotnie była mikrobusem (niski dach)

------------------------

Kolor czekoladowy - potwierdzam. Widziałem taką w 1998 roku w Zakopanem w roli busika do wożenia turystów

------------------------

Kolorów Nysek więc kojarzę duuuuuuuużo... :wink:

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 21 stycznia 2018, 22:32 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2013, 09:31
Posty: 779
Lokalizacja: Zator
Pojazd: Żuk A15 1970
Wydra pisze:
Ja swojego przywiozłem z Lanckorony, brzmi znajomo? :-)


Znamy, znamy - swego czasu na "rynku" w Lanckoronie mieszkał gość co posiadał takie bardzo specyficzne eksponaty motoryzacyjne. Byłem tam raz, naście lat temu (a może to już było -ścia lat), spałem w schronisku PTTK i mile wspominam ten wypad. Pewnie okoliczni mieszkańcy nieco mniej mile to wspominają - akurat to był czas wydania "Burn my eyes" Machine Head i towarzystwo z którym byłem zużywało baterie w "jamniku" na tej płycie, spożywając % z okolicznych sklepów, w czym nieukrywam też im pomagałem... Ot wypad młodzieży ze szkoły średniej...

_________________
http://drewniany.wixsite.com/prl-auto-moto-mania


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 22 stycznia 2018, 00:44 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
To nie wiem, czy ten sam "ludź", czy ktoś inny - ale obecnie w Lanckoronie funkcjonuje małe, ale bardzo ciekawe muzeum motoryzacji - i założył je właśnie gość, który mieszkał w Rynku :wink:
:arrow: https://www.facebook.com/MuzeumMotoryza ... FQ&fref=nf

--------------------------------------
Kolory Nysek: ten, który ciężko mi było nazwać, na 125p nie występował. Na 125p kolor "miętowy" nazywał się "zielony pastelowy" :)
Nie dawało mi to spokoju, i doszperałem się - ten kolor z Nysek w palecie Autorenolak Nobilesa to 454/C "błękit szmaragdowy" :mrgreen:

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 22 stycznia 2018, 07:40 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 22 lutego 2014, 10:15
Posty: 349
Ja kojarzę, że widziałem coś w okolicach rynku ale i zjeżdżając trochę w dół w stronę Leśnicy. Może faktycznie to ten sam człowiek.

Aż Z Ciekawości zapoznam się z wzornikami Autorenolaka.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 26 stycznia 2018, 22:14 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 grudnia 2014, 17:37
Posty: 2047
Lokalizacja: Swędów LDZ
Pojazd: 522T '93r, A111B '91r
zielony pastelowy:
https://d.allegroimg.com/s400/032291/02 ... 79831043ad
nawet nie wiedziałem,że foto mojego fiata jeszcze wisi gdzieś w odmętach allegro:)
a jasny pomarańcz nyskę 521 widziałem kiedyś izotermę. ale to był początek lat 90tych

_________________
Strucelserwis był, Żuk został.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kolory Nys
Post: 27 stycznia 2018, 08:34 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 listopada 2015, 09:31
Posty: 317
Pojazd: DMP Lublin 3324 Groszek
Nie zielony pastelowy tylko pistacjowy. :)

_________________
pozdrrrawiam! :)
zbYszek http://www.zbychewka.pl


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net