Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 19:56


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17 marca 2015, 08:51 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 marca 2015, 12:54
Posty: 1259
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pojazd: Żuk A07D 1996.31.12, 4C90
Proszę o wypowiedź użytkowników. Nie posiadam informacji o płynach eksploatacyjnych.
Zdementujmy pogłoski.
Otóż jakich olejów należy używać do: 4C90 oraz S21 - Żuk/ Nysa

4C90
1) Olej Silnikowy
2)Olej do Skrzyni (4biegi)
3)Dyferencjał
4)układ hamulcowy
5)układ chłodzenia

S-21
1) Olej Silnikowy
2)Olej do Skrzyni (4biegi)
3)Dyferencjał
4)układ hamulcowy
5)układ chłodzenia

_________________
Byliśmy na 2015/ 2016/2017
WOODSTOCK


~Pojazd wielozadaniowy stworzony z myślą o podniebnych wojażach, widziany przez niektórych nad strefą 51'

Zagorzały miłośnik bębnowego pisku - szanuj bęben - jedź poboczem
Czy widział pan, Panie władzo, by ktoś leciał bokiem, ŻUKIEM?!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2015, 11:56 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5077
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Układ chłodzenia - odpowiedni płyn chłodniczy, w dzisiejszych czasach "jakość" płynu chłodniczego chyba aż tak się nie różni. Można kupić polskie borygo lub petrygo, a ponoć bardzo dobrym płynem jest Prestone. Osobiście nie wiem, na czym polegają owe różnice. Na pewno nie lej kranówy. Jak chcesz wodę, to destylat, albo przefiltrowaną deszczówkę.
W układzie chłodzenia nie ma znaczenia, czy diesel, czy benzyna..
Układ hamulcowy - najlepiej współczesny DOT 4, o ile wcześniej nie był lany DA-1. DA-1 nie miesza się z niczym, DOT 4 ponoć można mieszać z innymi typu DOT 3 czy R3, czy coś... Osobiście preferuję płukankę układu hamulcowego denaturatem i potem zalewanie świeżym płynem.
Dyfer, skrzynia biegów - dobry olej przekładniowy. Ludzie jeżdżą na Hipolu i jest dobrze, ja wolę wlać coś lepszego, w Nysie mam jakiegoś Elfa...
Olej silnikowy - o ile nie robiłeś remontu z dokładnym czyszczeniem wału, to na pewno mineralny, raczej nie jakiś super-hiper z dodatkami czyszczącymi. Ot, lepszy mineralny. Selektola nie polecam, olej z Orlena jeszcze daje radę, na pewno lepiej będzie sięgnąć po jakiegoś Castrola... Klasa oleju raczej 20W50 lub 15W40. Ja leję 15W40. Do benzyny... Do Andorii, nie wiem, co lać, bo nie użytkowałem..

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2015, 12:29 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 marca 2015, 12:54
Posty: 1259
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pojazd: Żuk A07D 1996.31.12, 4C90
Poprzedni właściciel lał do 4C90 15w40 czyli mineralny.
Ile wchodzi do andorii oleju ?

_________________
Byliśmy na 2015/ 2016/2017
WOODSTOCK


~Pojazd wielozadaniowy stworzony z myślą o podniebnych wojażach, widziany przez niektórych nad strefą 51'

Zagorzały miłośnik bębnowego pisku - szanuj bęben - jedź poboczem
Czy widział pan, Panie władzo, by ktoś leciał bokiem, ŻUKIEM?!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2015, 13:43 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5077
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Bez tej książki do Żuka nie podchodź.
Załącznik:
zukJPG_xerasnp.JPG
zukJPG_xerasnp.JPG [ 46.32 KiB | Przeglądany 22078 razy ]


Kup sobie na alledrogo, albo na targu jakim i przeczytaj od deski do deski :D

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2015, 14:16 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 marca 2015, 12:54
Posty: 1259
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pojazd: Żuk A07D 1996.31.12, 4C90
Marian wybawicielu, zaopatrzyłem się w książeczkę ŻUK - instrukcja napraw oraz schematy instalacji elektrycznej. Czy można uznać, że obie książki zawierają te same informacje odnośnie eksploatacji?

_________________
Byliśmy na 2015/ 2016/2017
WOODSTOCK


~Pojazd wielozadaniowy stworzony z myślą o podniebnych wojażach, widziany przez niektórych nad strefą 51'

Zagorzały miłośnik bębnowego pisku - szanuj bęben - jedź poboczem
Czy widział pan, Panie władzo, by ktoś leciał bokiem, ŻUKIEM?!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2015, 16:30 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5077
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Nie wiem, ale instrukcja obsługi to nie to samo, co ta książka napraw.

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2015, 06:59 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 marca 2009, 23:42
Posty: 981
Lokalizacja: Warszawa
Pojazd: Lublin 3, Polonez Kombi
Odnośnie olei silnikowych to zwróćcie uwagę, że na opakowaniu jest wiele cennych informacji.

Jedna o np. 15W40 czyli de facto jest o olej o lepkości 40 SAE i dość słabej charakterystyce temperturowo-lepkoścowej. Im niższa est pierwsza liczba tym lepkość oleju jest mniej zmienna od temperatury. Stąd wniosek, że olej 15W40 będzie Wam gęstniał w zimie zaś na 0W40 dobre smarowanie będziecie mieli od pierwszego obrotu wałem.

Druga ważna informacja to klasa oleju... czyli np dla silników o zapłonie iskrowym to będzie np. SE... SF....
Dla silników o zapłonie samoczynnym będzie to np. CE... CF...
Pierwsza litera (S lub C) określa do jakiego to silnika druga opisuje klasę gdzie A to najmarniejsza marność zaś im dalej w alfabet tym lepiej.
Dlaczego klasa oleju jest ważna... Ano dlatego, że po pierwsze nie wolno stosować oleju klasy gorszej niż to co zaleca producent silnika. Po drugie jeśli w silniku była klasa np. CD to przy wymianie możemy zastosować olej o klasę wyższy (maks. o dwie klasy - ale to nie jest zalecane).

Dlaczego dobrze w ramach wymian oleju myśleć o zmianie oleju na lepszy? Po pierwsze dlatego, że powinniśmy dbać o swoje autka... a po drugie dlatego, że dziś nie ma CPN i ichnich płynów o wdzięcznych nazwach Lux 5.
Zatem powinniśmy dążyć do tego, aby przy każdym większym remoncie super dokładnie wymyć silnik i wlać od razu coś dobrego (najlepiej syntetyk) o dobrej klasie, zaś jeśli "jedynie" eksploatujemy stary silnik to po prostu miarowo podnosić klasę oleju.

Inaczej czeka nas tylko:
S21 6 litrów:
- Lato:
- - Lux 7Z
- - Lux 10
- - Extra 8T
- - Selektor 7HD
- Zima:
- - Lux 5
- - Lux 7Z
- - Extra 5T
- - Selektor 7HD

4C90 6 litrów:
API: CD, DE, CF
SAE 40

_________________
Polecam Enkol - Społeczne archiwum transportu szynowego


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2015, 08:18 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 marca 2015, 12:54
Posty: 1259
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pojazd: Żuk A07D 1996.31.12, 4C90
4c90 - Wchodzi aż 6 litrów wraz z filtrem? 05l do filtra a do miski 5,5l ?

Czy taki olej idąc, twoim rozumowaniem phinek, jest adekwatny do andorki ?
OLEJ LOTOS 15W40 SJ/CF

_________________
Byliśmy na 2015/ 2016/2017
WOODSTOCK


~Pojazd wielozadaniowy stworzony z myślą o podniebnych wojażach, widziany przez niektórych nad strefą 51'

Zagorzały miłośnik bębnowego pisku - szanuj bęben - jedź poboczem
Czy widział pan, Panie władzo, by ktoś leciał bokiem, ŻUKIEM?!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2015, 12:03 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 marca 2009, 23:42
Posty: 981
Lokalizacja: Warszawa
Pojazd: Lublin 3, Polonez Kombi
O ile wcześniej ktoś nie zalewał tam jakiegoś superola CD to ten olej da radę.
Jeśli był wcześniej superol czy inny olej klasy CD to dla pewności poszukaj oleju CE a dopiero przy kolejnej wymianie lej CF.
Oczywiście chyba nie muszę pisać, że przy takich zmianach konieczne jest dobre nagrzanie silnika na trasie.

_________________
Polecam Enkol - Społeczne archiwum transportu szynowego


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2015, 19:49 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 marca 2015, 12:54
Posty: 1259
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pojazd: Żuk A07D 1996.31.12, 4C90
Nie mam pojęcia, jaki był olej wcześniej. Właściciel wiedział jedno 15w40. Nie potrafię powiedzieć, wydaje mi się, że jego wymiana jest już konieczna. Najczarniejszy odcień czerni. Empirycznie mogę powiedzieć, że to już pozostałość po oleju.
Nagrzanie silnika? Nie rozumiem. Przed wymianą?

Jak pragnę zdrowia, wszystko czego się nauczyłem na samochodach osobowych bierze w łeb. Myślałem, że sporo wiem. Jednak jestem zupełnie zielony. Zielonkawy.

_________________
Byliśmy na 2015/ 2016/2017
WOODSTOCK


~Pojazd wielozadaniowy stworzony z myślą o podniebnych wojażach, widziany przez niektórych nad strefą 51'

Zagorzały miłośnik bębnowego pisku - szanuj bęben - jedź poboczem
Czy widział pan, Panie władzo, by ktoś leciał bokiem, ŻUKIEM?!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2015, 09:22 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 stycznia 2010, 12:12
Posty: 2835
Lokalizacja: EU
o jezu :shock: naprawde malo wiesz o wymianie oleju :D silnik musi byc rozgrzany do wymiany oleju , jak wrócisz z trasy przykladowo przejechales 15 -20 km to silnik jest cieply i wtedy spuszcza sie stary olej na cieplym silniku. 99% uzytkowników takich zuków diesel wlewalo oleje lotos do silnika , kup jakis dobry zagraniczny olej 15W/40 do diesla i bedzie ok.

_________________
FSD - NYSA SERVICE (POLMO)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2015, 09:30 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 marca 2015, 12:54
Posty: 1259
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pojazd: Żuk A07D 1996.31.12, 4C90
Nigdy nie słyszałem, by ktoś nagrzewał olej i go wymieniał. Naprawdę. Spoko, jeśli tak mówisz, to też tak spróbuję. Tak na wiasem mówiąc, często się zdarza, by 4c90 brały wodę w skutek uszkodzenia uszczelnienia między blokiem a głowicą? Tam są uszczelki na każdy cylinder, czy jedna wielka uszczelka?

_________________
Byliśmy na 2015/ 2016/2017
WOODSTOCK


~Pojazd wielozadaniowy stworzony z myślą o podniebnych wojażach, widziany przez niektórych nad strefą 51'

Zagorzały miłośnik bębnowego pisku - szanuj bęben - jedź poboczem
Czy widział pan, Panie władzo, by ktoś leciał bokiem, ŻUKIEM?!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2015, 11:36 
Miłośnik Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 lipca 2012, 21:56
Posty: 229
Lokalizacja: Pomorze
Rozgrzany olej jest rzadszy niż zimny i stąd przekonanie, że spłynie go więcej, szybciej niż w przypadku zimnego ;)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2015, 17:00 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 marca 2009, 23:42
Posty: 981
Lokalizacja: Warszawa
Pojazd: Lublin 3, Polonez Kombi
A im szybciej olej spływa tym więcej syfu ze sobą zgarnie.
I tak na prawdę o to właśnie chodzi.

Owszem teraz na wielu stacjach robią jakieś czary mary typu odsysanie oleju przez rurkę bagnetu olejowego (bez wykręcania korka) jednak ja w tej materii jestem tradycjonalistą i nie wymieniam oleju bez przejechania min. 20 km. Ostatnio wymieniałem olej po trasie 150 km i zleciał idealnie. Po zalaniu silnika nowym olejem ten nowy nie przejął żadnych syfów od swojego poprzednika.
Przy wymianie olejów w skrzyni biegów / tylnym moście tak samo lepiej przejechać najmarniej 10-20 km, a im więcej tym lepiej - ponieważ wówczas nie tylko olej ale i wszystkie elementy podzespołów są solidnie nagrzane.

_________________
Polecam Enkol - Społeczne archiwum transportu szynowego


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2015, 18:29 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 grudnia 2014, 17:37
Posty: 2049
Lokalizacja: Swędów LDZ
Pojazd: 522T '93r, A111B '91r
najlepiej nagrzać silnik i jeszcze wlać płukankę-jakiś Engine flush, motor flush, czy 0,5l ropy jak jest zasyfiony silnik po czym dac mu pochodzić na wolnych co najmniej 20 min. Nie jeździc, nie gazować. efekt gwarantowany, swieży olej jeszcze długo bedzie czysty, i bez ryzyka zapchania kanałów można wlać lepszy olej.Czasem udaje się tak uwolnic sklejony pierścień lub klawiaturę. U mnie raz, ze silnik wysilony, dwa, że w gazie a trzy że ma trochę wylatane więc leję Valvoline VR 1 10w60. Castrola nie polecam, strasznie zasyfione sa po nim współczesne silniki, lepiej właśnie Valvoline, Elf/Total niedrogie i bdb. Z syntetykami zwłaszcza estrowymi radzę uwazać, uszczelnienie wału korbowego(sznur) moze tego nie wytrzymać. Do zwykłego s21 wystarczy tani i dobry olej z Organiki:
http://sklep.organika.com.pl/index.php? ... &Itemid=15
to jedyny minerał 10w/40- jak połsyntetyk, a nie atakuje uszczelek.

płyny chłodzące zasadniczo trzeba wybierać "sliskie"-wydłużają zywotność uszczelnień pompy wody
może być dowolny G12+, Volvo coolant, GlacElf, Prestone:
http://sklep.organika.com.pl/index.php? ... &Itemid=24
maja tą dodatkową zaletę,że nie tracą własności przez 5lat.

Do skrzyni tylko elf tranself EP 80w/90.(most hipo tranself type b 80w/90) lub Total transmission Fe 75w/90-ale ten ostatni jak mamy nowe, dobre uszczelki.

po DA1 lepiej wymienic wszystkie gumy, poza tym ilośc osadów po nim(takie rózowe kryształki)jest straszna, wszystko trzeba rozebrać i czyścic, nie poddaje się toto płukaniu denaturatem. Pózniej dot3, moze być dot 4.

_________________
Strucelserwis był, Żuk został.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net