Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 19:18


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lampki sufitowe
Post: 07 lipca 2010, 23:48 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 marca 2009, 23:42
Posty: 981
Lokalizacja: Warszawa
Pojazd: Lublin 3, Polonez Kombi
Witam!

Nie wiem czy to jest odpowiednie miejsce na następujący elaborat... ale mam nadzieję, że w razie czego koledzy moderatorzy stosownie mnie przesunął...

Temat jest taki, że w poszukiwaniu oświetlenia do kabiny lokomotywki Lyd1-211, która właśnie remontuję zacząłem rozgryzać temat plafonier spotykanych również w Nysach i Żukach...

I tu zaczynamy dochodzić do sedna sprawy... otóż przedmiotowe plafoniery były "znormalizowane" dla RWPG, czyli przyjechały do nas razem z licencją Pabiedy (GAZ M20 -> Warszawa M20)... i podobnie u nas tak jak i w sajuzie stały się podstawą oświetlania sufitów na wiele lat...

Pojawia się też pewien wątek, czemu zebrałem tyle tych lampek skoro do lokomotywy potrzebna jest tylko jedna... cel był również poznawczy, gdyż okazało się, że lampki te mają swoje podtypy... a i przy okazji pozwoli mi to na wymianę skorodowanych lamp w innych lokomotywach oraz drezynach.


Zacznijmy od szkiełek:
Obrazek

Jak widać są dwa zasadnicze typy:
- te w kratkę
- te koncentrycznie-promieniście
w tym drugim typie są dalej 2 podtypy, czyli gęste i rzadkie "promyki"

Okalająca szkiełko ramka jest zasadniczo taka sama niezależnie od daty produkcji:
Obrazek

z dokładnością do powłoki ozdobnej... zdarza się niechromowane: np. malowane na kremowo, czarno lub z taką żółtawą powłoką, której nazwy sobie teraz nie przypomnę.

Oczywiście jest i trzeci element lampki... i nad nim spędzimy kilka chwil:

Obrazek

Jak widać pierwsze spody wytwarzał w latach 60. Zelmot. Miały one otwory mocujące umieszczone po skosie względem osi symetrii spodka.

Obrazek

Następnie w latach 70. produkcja została przeniesiona do zakładów Sinema z Gdyni. Widoczne inne cechowanie fabryczne oraz przestawienie otworów mocujących tak, że staja się one symetryczne (a nie po skosie).

Obrazek

W latach 80. Sinema dalej produkowała lampki sufitowe, jednak zmieniła swoje fabryczne bicia... był to już kres produkcji seryjnej tego typu lampek na polskim rynku... Żuki dostały nowsze plastikowe plafonierki i produkcja została zawieszona.

Ale ale... było też rzemiosło które robiło co mogło:
Obrazek

Czyli produkty zastępcze bez żadnych oznaczeń fabrycznych

Obrazek

i z odmiennym sposobem wykonania uchwytu żarówki.

Najdłużej produkcję plafonier utrzymywał sajuz:

Obrazek

Obrazek

Jak widać ciekawostką jest to, że CCCP rozpadło się w 1991 roku, a oni rok później jeszcze nie mieli zmienionej matrycy. :D

Warto zwrócić uwagę na odmienne kształty "ruskiego" spodka.

_________________
Polecam Enkol - Społeczne archiwum transportu szynowego


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net