Dzisiaj jest 28 marca 2024, 16:25


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 stycznia 2016, 23:14 
Fanatyk Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 13:09
Posty: 1208
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pojazd: Żuk A07J 1996/Żuk A06H 1995
Wątek wydzielony z ogłoszeń, stąd nieco dziwny początek. MOD Diesel


Przepraszam, że się tak wpier*alam nieproszony w czyjeś ogłoszenie, ale kolega nie wspomniał, że to rozrusznik starego typu.Lepiej doprecyzować, żeby ktoś się na darmo nie produkował.
Obrazek
Te rozruszniki stosowali od początku produkcji do 96-go roku, czy jakoś tak.Potem dawali szybkoobrotowe.
Obrazek
Starszego typu rozrusznik potrzebował więcej prądu, nowszy mniej, z racji przełożenia.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2016, 19:49 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 maja 2014, 08:31
Posty: 541
Lokalizacja: Warszawa
No to Was zaskocze - bo w moim jest ten starego typu. Ale nie mam auta od nowości, więc możliwe że ktoś wymienił. Żuk mój to 1998 rok.


A one są zamienne ze sobą bez czarów marów?

_________________
Pozdrawiam

Piotr "Diesel" Biegała

www.lezuk.pl


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2016, 21:38 
Fanatyk Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 13:09
Posty: 1208
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pojazd: Żuk A07J 1996/Żuk A06H 1995
Są zamienne.W tym roczniku silnika powinien być już szybkoobrotowy.Ja pamiętam, jakie mieli problemy z rozruchem w zimie ludzie w tych żukach, które miały jeszcze ten stary rozrusznik.Te rozruszniki zostały zaadaptowane z ciągników C-330 C-360 itp. To samo jest w Starze 200 i kombajnach z SW 400.Różnią się ilością zębów na bendixie i np. głowiczkami, bo mogą mieć inaczej wyprofilowane, ale ogólnie są zamienne.W nowszych rocznikach silników (niby 96) zostały zamontowane właśnie te rozruszniki Magneton.Dziś taki nowy z tej firmy kosztuje po 400-600pln, ale są różne zamienniki.Ja np. kupiłem do C-360 taki rozrusznik firmy KORURS dałem 300pln.Kupujesz taki, przekładasz tylko sam trybik (zębnik) w bendixie i masz nowy rozrusznik.W Żuku/Lublinie jest 9 zębów,a w ciągnikach C-330/C-360 11.
A żeby nie było, rozrusznik starego typu kosztuje też tyle, co magneton, więc średnio się opyla.Na tym małym lepiej pali i mniej prądu potrzebuje, innymi słowy, można na mniejszym aku jechać.Ja mam 74Ah


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2016, 22:27 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
Sorki za taki mały oftop (że robię bajzel na forum :mrgreen: ), ale jak te rozruszniki mają się np do benzynowego silnika S 21 z Nyski? No bo skoro widzę jest już dyskusja o "zamienności" z elementami np od ciągników... Bo szukam do Nyski. Pasuje z czegoś - z jakiegoś ciągnika lub czegokolwiek produkowanego nadal / dostępnego w miarę?

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2016, 22:50 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 stycznia 2012, 22:50
Posty: 114
Lokalizacja: Bełchatów
Od ursusa c328 powinien pasować do s21 tylko nie wiem czy w tą samą stronę chodzi.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2016, 23:15 
Fanatyk Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 13:09
Posty: 1208
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pojazd: Żuk A07J 1996/Żuk A06H 1995
Ursus C-328, ale on ma inną głowiczkę i inny bendix (9 zębów) Poza tym, środek powinien być ten sam, w sensie wirnik.Różnice są w głowicy, bo tam w ciągniku są inne wymiary odległościowe względem koła zamachowego itd.Na 100% nie jestem pewien, ale za wyjątkiem głowiczki i bendixa wyglądało na to samo.Robiłem taki rozrusznik koledze i na tyle co się przyjrzałem, to tyle jestem w stanie powiedzieć.
Moduł zęba w bendixie jest taki sam, jak właśnie w 4C90.Niektórzy zakładają właśnie do tych C-328 rozruszniki od lublina, oczywiście szybkoobrotowe, tylko montują przejściówkę pomiędzy płytą silnika (obudową koła zamachowego) a rozrusznikiem, bo tam jest rozrusznik na 2 otwory, jak w S-21.
Padło tu też swego czasu pytanie o rozrusznik szybkobrotowy z 4C90 do S-21.Mierzyłem, sprawdzałem i jest to wykonalne.Będzie ciężko, ale się da.Trzeba dorobić tyko przejściówkę pomiędzy rozrusznik,a obudowę sprzęgła, żeby zachować odpowiednie wymiary odległości czoła zębnika od wieńca i odpowiedni luz międzyzębny.Największy problem to sam zębnik, bo moduł zęba jest inny i zdaje się inna ilość zębów (w S-21 chyba więcej) trzeba albo dorobić na zamówienie sam zębnik albo stoczyć końcówkę z zębami i w tym miejscu wbić na wcisk zębnik pozyskany z orginalnego rozrusznika.Oczywiście trzeba to jakoś delikatnie zaspawać na czole.Tym łatwiej jest, że zębnik w rozruszniku w S-21 ma w środku otwór, więc tu jest tylko kwestia stoczenia zębnika w rozruszniku "biorcy". Po tej operacji trzeba tylko dopasować przejściówkę i ustalić położenie względem wieńca, o czym wspomniałem wcześniej.
Jak by się komuś chciało bawić, to zyska niezawodny rozruch silnika w każdych warunkach na byle jakim, malutkim akumulatorze, bo S-21 sam w sobie pai dosyć nieźle, a po takiej modyfikacj to już będzie tylko formalność.
Widać tu zębnik z C-328.Większe zęby i 9 sztuk.
Obrazek
A tu z Żuka S-21
Obrazek
Jak by kogoś interesowało, tak gość dopasował rozrusznik z żuka/lublina do ciągnika c-328.Zdjęcia są za duże, więc daję link.
http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/ga ... 669476.jpg
http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/ga ... 083458.jpg
http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/ga ... 330903.jpg
Podobnie trzeba zrobić w Żuku.
A tu orginalny rozrusznik szybkoobrotowy do C-328.Już jakiś czas są w sprzedaży.Rynek szybko odpowiada na zapotrzebowanie klientów :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Nówka, ale niestety do żuka nie spasuje bez przeróbek.
http://olx.pl/oferta/rozrusznik-do-ciag ... 4FqZZ.html
Niemniej, rozruszników starego typu do C-328 jest na rynku bardzo dużo, a są i nowe prodkowane chyba nadal.
http://olx.pl/oferta/rozrusznik-do-ciag ... 8Axgh.html


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2016, 23:37 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 13:53
Posty: 5075
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pojazd: Nysa 522R 1991
Tylko po co szukać zamienników rozrusznika do S-21, skoro one nie są problematyczne w dostaniu lub ewentualnej naprawie?

_________________
NYSA- to jest to... ;)
>Pracownia Renowacji Zabytkowych Motocykli< - Najlepsza robota renowacyjna, polecam!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2016, 23:43 
Fanatyk Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 13:09
Posty: 1208
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pojazd: Żuk A07J 1996/Żuk A06H 1995
Tak tylko pisałem.Nikt nikogo nie zmusza.Ja sobie to kiedyś zrobię.Pewnie wtedy, gdy mnie najdzie ochota na eksperymenty z dopasowywaniem skrzyni 5-ki.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2016, 23:09 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 26 lipca 2014, 23:07
Posty: 96
Znalazłem w książce od lublina rozrusznik R11c elmot prędkość obrotowa 1700obr/min,rozrusznik magneton 1500obr/min


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2016, 00:32 
Fanatyk Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 13:09
Posty: 1208
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pojazd: Żuk A07J 1996/Żuk A06H 1995
No tak, starszy typ, ten większy i nowszy typ, produkcji czeskiej, z reduktorem.Wszystkie silniki 4C90 jakoś od 96-go roku powinny mieć ten rozrusznik zamontowany.Jak ktoś ma inny, to coś było grzebane, albo ktoś w fabryce po pijanemu składał :mrgreen:


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net