Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:42


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 grudnia 2015, 08:14 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 listopada 2015, 09:31
Posty: 317
Pojazd: DMP Lublin 3324 Groszek
Chłopy! Pomóżta, bo już kręćka i kociokwiku dostaję...
W Lublinku (Groszku) mam oryginalną "ławkę" składającą się z trzech foteli na solidnym stelażu przykręcanym do podłogi ośmioma fest śrubami. Z racji pochodzenia - jest to wersja kombi przerobiona fabrycznie na żandarmkę - ławka jest zamocowana tak, że linia oparcia jest dokładnie na tylnej krawędzi odsuwanych drzwi. Czasem Groszek robi za osobówkę a czasem za dostawczaka, więc nader często muszę montować i demontować tę "ławkę". Ponieważ przydałoby się jeszcze mieć możliwość rozmaitego zaaranżowania miksu miejsc pasażerskich i przestrzeni bagażowej, więc zamarzyło mi się zastosować indywidualne fotele z "szybkim" montażem.
No i tu właśnie dopadli mnie kręcik i kociokwik...
Samochody osobowe z takimi szybko przestawnymi fotelami to chyba wszystkie multivany? Rodzinka Sharan/Galaxy, VW Caddy, Touran? francuskie Espace, Picassy i Kangoo, Partnery/Berlingo. Mazda Premacy? Fiatowska Multipla?
Na razie nie mam żadnego dostępu do takich samochodów a poszukuję informacji i podpowiedzi, jaki system wybrać? W starej Picassie widziałem, że te fotele mają tylne mocowanie w postaci sworznia wchodzącego w otwór w podłodze. W VW chyba jest system haków łapiący poprzeczny pręt w podłodze (podobnie chyba we Fiacie).
No i tu prośba/pytanie do Was:
Macie jakieś doświadczenia z użytkowaniem takich siedzeń? Możecie porównać różne systemy w kategorii juzerfrendli? ;)
Kwestia mocowania elementów systemu mocowania ;) foteli to inna bajka - chyba trzeba będzie wymyślić sprytną płaską acz dwuwarstwową kratownicę na (prawie) całą podłogę przedziału ładunkowego. Można to wykorzystać do wpakowania ton materiałów tłumiąco-głuszących przykrytych sprytną płytą z jakąś wykładziną ;)
Pomożecie przeprowadzić burzę mózgów? ;)

_________________
pozdrrrawiam! :)
zbYszek http://www.zbychewka.pl


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 08:41 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 22 lutego 2014, 10:15
Posty: 349
Berlingo/Partner odpadają. Tylne kanapy są wkręcane.
Zalezy jaki efekt ch esz uzyskac. Jesli chcesz miec oddziele, z wlasnymi pasami, przesuwne. To ciezko bedzie o dobre rozwiazanie.
Może być coś z rodziny ducato/jumper/boxer. W tych autach zdazal sie system na szynach biegnacych przez caly tyl. Mogles fotele ustawic w ich wlasciwych miejsscach lub przwsunac do przodu/tylu lub ustawic w jeden rzad wzdloz auta.
Cale lawki dwu i trzyosobowe mial sprinter/lt. Jak sie uprzesz to i z mocowaniami do podlogi kupisz. Oczywiscie klania sie zainstalowanie ich w podlodze (wspomniana kratownica).
Ale czy trzyosobowa wejdzie na szerokosc do twojego auta to nie wiem.
Na forum zlombola jest watek o przystosowaniu Zuka. Może tam znajdziesz inspirację.
W kazdym razie pozostaje dlubanina, ktora musi zostac wykonana tak przekonujaco by nikt sie nie przyczepil.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 11:55 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 listopada 2015, 09:31
Posty: 317
Pojazd: DMP Lublin 3324 Groszek
Wydra pisze:
Berlingo/Partner odpadają. Tylne kanapy są wkręcane.

O! Dzięki - to już wiem, czemu się nie przyglądać. Podobnie zresztą w Oplu Meriva (właśnie mnie taki odwiedził, to podpatrzyłem) - na dodatek jest tam ławka tylna dzielona 2/1.
Wydra pisze:
Zalezy jaki efekt ch esz uzyskac. Jesli chcesz miec oddziele, z wlasnymi pasami, przesuwne. To ciezko bedzie o dobre rozwiazanie.

Właśnie takie rozwiązanie mi się marzy :) Po prostu muszę się dowiedzieć, w jakim pojeździe/pojazdach występuje taki system i wtedy dokonać wyboru - fotele wraz z systemem ich mocowań w całości z konkretnego pojazdu.
Wydra pisze:
Może być coś z rodziny ducato/jumper/boxer. W tych autach zdazal sie system na szynach biegnacych przez caly tyl. Mogles fotele ustawic w ich wlasciwych miejsscach lub przwsunac do przodu/tylu lub ustawic w jeden rzad wzdloz auta.

Widziałem takie rozwiązania w samochodach na różnych aukcjach. Na przykład:
Załącznik:
ducato3.JPG
ducato3.JPG [ 67.4 KiB | Przeglądany 8305 razy ]

Załącznik:
ducato2.jpeg
ducato2.jpeg [ 67.08 KiB | Przeglądany 8305 razy ]

Załącznik:
ducato1.jpeg
ducato1.jpeg [ 74.04 KiB | Przeglądany 8305 razy ]

Ciekawostką jest, że najczęściej występuje to w pojazdach do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Szukałem już takich systemów mocowań, bo mam potrzebę przystosować Groszka również pod tym kątem. I skoro nie znalazłem (Bo pewnie zbyt słabo szukałem), to pomyślałem, że równie dobry może być kompletny system z osobówki.
Wydra pisze:
Cale lawki dwu i trzyosobowe mial sprinter/lt. Jak sie uprzesz to i z mocowaniami do podlogi kupisz. Oczywiscie klania sie zainstalowanie ich w podlodze (wspomniana kratownica).

Odpada - chcę indywidualne fotele dające możliwości aranżacji.
Wydra pisze:
W kazdym razie pozostaje dlubanina, ktora musi zostac wykonana tak przekonujaco by nikt sie nie przyczepil.

Nie bez kozery w rodzinie mawiają na mnie "behapowiec" - do przesady jestem wrażliwy na bezpieczeństwo. I wiem, że trzeba to zrobić porządnie i estetycznie.
Swoją drogą - już w jakimś wątku o tym rozmawialiście - typowe "towosy" ze składanymi ławeczkami wzdłuż ścian mogą legalnie jeździć, a kurde zrobienie porządnych foteli już jest "be".
Rozumiem intencje prawodawcy ale też uważam, że przesadzili z wymaganiami homologacyjnymi.

_________________
pozdrrrawiam! :)
zbYszek http://www.zbychewka.pl


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 14:28 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 22 lutego 2014, 10:15
Posty: 349
Rzuć okiem tutaj
http://zlombol.pl/index.php/pl/forum-12 ... l?start=40
Jest nas kilku, którzy kombinują z fotelami :) Choć ja póki co jestem teoretykiem, który czyta, ogląda foty i maca fotele samochodowe ;)

Wydaje mi się, że rozwiązania takie jak to, którego szukasz czyli pełna elastyczność czy np. składana 3 osobowa kanapa z własnymi pasami wymagają rzeźbienia.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 17:09 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 grudnia 2014, 17:37
Posty: 2047
Lokalizacja: Swędów LDZ
Pojazd: 522T '93r, A111B '91r
ja mam z Espace IV, tyle że nie mam tej ramy do szybkiego montażu. podobny system ale droższe i mniej wygodne ma mercedes vito. te siedzenia mają plus w postaci pasów (jak ducato) i isofixa(tylko espace).

może przykręcić je na motylki?

_________________
Strucelserwis był, Żuk został.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 11:51 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 15 listopada 2015, 09:31
Posty: 317
Pojazd: DMP Lublin 3324 Groszek
Wydra: No to jak i ja - też na razie teoretyzuję jako ten docent szukając fotela filozoficznego ;)
Strucel: Motylki jakoś taka mało elegancko mi się kojarzą w takich miejscach - raczej chciałbym, żeby to było takie... gładkie takie. ;)
I dzięki za link do złombola - utwierdziłem się w swym przekonaniu, a i chyba potwierdził się mój wstępny typ. Teraz tylko dopaść na żywca jakiegoś właściciela żeby dał pomacać i pobawić się fotelikami w jego samochodzie i będzie git! W sensie - będzie można podejmować decyzje. :)

_________________
pozdrrrawiam! :)
zbYszek http://www.zbychewka.pl


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2015, 23:22 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 marca 2009, 23:42
Posty: 981
Lokalizacja: Warszawa
Pojazd: Lublin 3, Polonez Kombi
Szwagier miał VW Transporter Atlantis - tam fotele jeździły po szynach w podłodze - zmiana aranżu to parę sekund. Rozwiązanie na prawdę super.

_________________
Polecam Enkol - Społeczne archiwum transportu szynowego


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net