Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:54


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 17 grudnia 2018, 00:27 
Miłośnik Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 22:04
Posty: 259
Pojazd: Lublin 3Mi
Obawiam się, że bez globalnego podejścia do problemu nie da się prosto załatwić sprawy dobrego zapalania zimą. Ja w swoich lublinkach (jeden jeszcze na pompie motorpala, drugi już na boschu) na razie mam rozwiązany problem od strony elektryki. Tj, w pierwszej kolejności w pełni zregenerowane alternatory. Ładowanie trzyma się równo zawsze ponad 14V niezależnie od załączonych odbiorników. Następnie wymienione akumulatory na Centra Heavy CF1202 120Ah. Dalej, wymienione na nowe rozruszniki z przekładaniami planetarnymi - w obu przypadkach ori Pal Pagneton 2,7kW. Co ciekawe, w nowszym Lublinku miałem na początku rozrusznik Boscha 1,8kW bez przekładni i ten kręcił wyraźnie wolniej. W tym starszym była jakaś podróba magnetona, która niestety się sypała ze starości. Później wymienione przewody w całym torze wysokoprądowym na spawalniczy OW 95mm2. Tj główny masowy, dodatkowy masowy na sam rozrusznik, główny plusowy przez hebel na rozrusznik, a dodatkowo z alternatora 35mm bezpośrednio na odczep na rozruszniku. Wszystkie przewody zaciskane praską w miedziane oczka, a klemy od akumulatora wymienione na TIRowe. Rzutem na taśmę wymieniłem także oczywiście komplet świec żarowych.

Rezultat jest taki, że nie ma problemów z ładowaniem a rozruszniki zawsze kręcą jak wściekłe. Na ciepłym silniku zazwyczaj zapala po połowie obrotu wału. Natomiast na zimnym trzeba trochę pomęczyć (jak to andoria) ale też zapala za pierwszym zagrzaniem świec. Gorzej, jak się zdarzy takie przysłowiowe -20. Wtedy niestety już tak różowo nie jest. Czasami piłowanie trwa 5 minut z kilkoma podgrzewaniami świec po drodze. Tym niemniej do tej pory nie zdarzyła mi się sytuacja, żebym nie wyjechał. Z trudem czy nie, ale jednak zawsze odpala. Podejrzewam, że jak bym dołożył dodatkowo grzałkę to w ogóle by nie było problemu przy tych zimnych temperaturach. Tylko z tą grzałką to jest taki problem, że musi być włączona na te kilka godzin przed wyjazdem. A ja niestety nie zawsze wiem, kiedy będę używał któregoś z tych samochodów - szczególnie zimą. Co w takim wypadku? Musiała by być sterowana czasówką i załączać się jak temperatura spadnie poniżej jakiejś tam określonej o określonej godzinie i ewentualnie wyłączać po godzinie, maks dwóch pracy jak się nie pojawię.

Pytanie ile to by miesięcznie w samym prądzie kosztowało? Ktoś ma jakieś doświadczenia? Oczywiście jak wiem, że będę jechał następnym razem to nie ma kłopotu - gorzej jak nie wiem :) Jeśli te grzałki mają po 2kW i faktycznie będą grzały po 2h każdego dnia rano. To dziennie zużywam 8kWh na podgrzanie samochodów. Czy cenach prądu na bazie daje mi to prawie 5zł dziennie. Niby niewiele, ale w skali miesiąca, czy nawet jednego sezonu uzbiera się sensowna kwota i wtedy...

Znacznie wygodniejsze było by mokre webasto odpalane zdalnie przez GSM. Wtedy przed wyjazdem do firmy klikam sobie na grzanie. Zanim dojadę, silnik jest już wstępnie zagrzany i pali bez problemu. Tylko to jest oczywiście najdroższe rozwiązanie z tych wszystkich - licząc koszt wstępny. Ogarnięcie elektryki nie było tanie, ale było rozłożone w czasie i w zasadzie nie bardzo to odczułem.

_________________
Pozdrawiam, Tomek
Daewoo Lublin 3 3524 2000r, Andoria 4cT90-1MEA 90KM
Intrall Lublin 3Mi 3524 2006r, Andoria 4cTi90-1BE 102KM


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net