Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:51


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 14 maja 2016, 20:30 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2016, 18:15
Posty: 29
Pojazd: Nysa 522 S' 89
Drodzy forumowicze,

Jak już pisałem wcześniej w dziale „Wszystko o Nysach” dołączyłem do grona posiadaczy Nysy 522 reanimacyjnej (z ciekawości zapytam tutaj ile takich Nys wiemy, że jest uratowanych?? Liczył to ktoś??), która została znaleziona całkiem przypadkiem i uratowana od żyletek. Przede mną trudna operacja remontu. Obecnie pracuje nad blacharką, ale czeka mnie malowanie. Miałbym prośbę, jeżeli ktoś ma informacje na temat wymiarów znaków malowanych na blachach karetki, chodzi tutaj m.in. o pasy boczne pod i nad szybami i znaki „R” to byłbym wdzięczny gdyby taką informacją podzielił się ze mną. Bardzo fajnie byłoby wiedzieć jakimi farbami i numerami farb malowaliście swoje pojazdy tego typu. Również miło byłoby się dowiedzieć kto ma do sprzedania cały zestaw Tesli, czyli modulator, „kogut” i głośnik. Jeżeli coś wiecie to odezwijcie się proszę.
Obserwując forum zauważyłem ,iż wnętrza remontowanych Nys różnią się kolorami. Moja ma wykończenie seledynowe co widać na zdjęciach jeszcze sprzed zakupu. Co może oznaczać ten kolor? Sprzęt w środku był kompletny po odkupieniu od pogotowia przez poprzedniego właściciela, ale na potrzeby przewożenia towarów w gospodarstwie zostały wyrzucone na złom. Udało mi się pozyskać m.in. fotel obrotowy i radziecki defibrylator. Czy ktoś wie jaki był normatyw wyposażenia takiego pojazdu? Czy jest możliwość kupienie czegoś takiego? Zachęcam do pisania i proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Michał :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
https://www.facebook.com/RetroSzoferka/
https://www.instagram.com/retro_szoferka/


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2016, 21:04 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
Co do wymalowań i wyposażenia w tych wersjach Nys, to było bardzo wiele wersji. Nie każda Nyska miała literkę "R". Były takie, co miały np literki "W" - i chyba miały wyposażenie do wypadków. Były takie, co miały literkę "K" i były to "kardiologiczne".

Ot takie małe zestawienie Twoich potencjalnych możliwości w postaci modeli:

download/file.php?id=1903&mode=view

"N" to chyba Neonatologia

Większość odrestaurowanych dzisiaj Nysek - ambulansów ma literkę "R", ale w latach 80-tych i 90-tych były też Nyski z takimi wymalowaniami, jak te modele.
Może lepiej najpierw zdobyć do niej całe wyposażenie i w zależności od tego, co Ci się trafi możesz na koniec dobrać właściwą "literkę".

co do tapicerki - to taka, jak Twoja była najczęściej w karetkach pogotowia - chyba niezależnie od docelowego jej "wyspecjalizowania". Widziałem kiedyś fotel do Nyski w identycznych kolorach tapicerki na okolicznym złomie, ale niestety tak zajechany, że nie nadawał się już praktycznie do niczego - tapicera porwana, szkielet pokrzywiony, mechanizmy niesprawne...

Możesz np zrobić "zwykłą" karetkę transportową - z identycznymi paskami, jak w "erce", ale chyba z literą "T" zamiast "R"
Pasy granatowe i czerwone to było ogólne dla wszystkich karetek, a litera w kółku oznaczała "specjalizację" danej karetki.

Na przednich drzwiach pod krzyżykiem były napisy np.:
"KOLUMNA TRANSPORTU SANITARNEGO W KRAKOWIE" (OPOLU, WROCŁAWIU, itp)
albo "STOŁECZNA KOLUMNA TRANSPORTU SANITARNEGO" itp.

...tyle przynajmniej wiem na podstawie starych zdjęć i filmów.

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2016, 00:30 
Administrator Nysa Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 00:46
Posty: 2838
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Sugerowałbym wyszukac archiwalne zdjęcia konkretnego egzemplarza - czy "dorwać" kogoś kto jeźdizł taką Nyską - i odtworzyć konkretny egzemplarz.

A w kwestii standardów, wyposażenia itp - to specjalistą tutaj jest Wojtek - Lbs 5. Do Niego "uderzaj" - na pewno pomoże :)

_________________
Kot może zostać. Reszta - wypierdal*ć!


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2016, 06:52 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 stycznia 2010, 12:12
Posty: 2835
Lokalizacja: EU
N oznaczlo noworodki , przewóz noworodków , kiedys taka nyse widzialem na czarno bialym zdjeciu.

_________________
FSD - NYSA SERVICE (POLMO)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2016, 10:10 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2016, 18:15
Posty: 29
Pojazd: Nysa 522 S' 89
Mój egzemplarz pochodzi z 1992 roku i należał do Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu. W tym czasie w mieście były dwa pojazdy tego typu: „N” i „R”. Oczywiście w miarę moich możliwości wypytywałem ratowników z Kalisza starszych stażem czy posiadają zdjęcia mojej Nysy, bądź żeby powiedzieli mi jak mogła być umalowana w tamtych czasach. Wszyscy zgodnie twierdzili, iż jej wygląd najbardziej zbliżony jest do tej Nysy, którą widać na czarno-białym zamieszczonym niżej zdjęciu( fragmentami przy renowacji faktycznie widać jeden niebieski pas pod szybami i minimalnie widoczny na tym pasie napis "Pogotowie..."), czyli posiada jeden pas? Czy w 92 roku mogło występować takie malowanie? Jaką szerokość i jaki kolor miał ten pas? Czy obecny wygląd zewnętrzny/wewnętrzny może wskazywać czy jest to pojazd zespołu „R” czy może bardziej „N”???


Obrazek

_________________
https://www.facebook.com/RetroSzoferka/
https://www.instagram.com/retro_szoferka/


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2016, 10:24 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 stycznia 2010, 12:12
Posty: 2835
Lokalizacja: EU
malowanie bylo zalezne od danej kolumny transportu sanitarnego, male miasta mogly miec te R-ki bialo niebieskie , Warszawa mogla miec kolory bialy niebieski czerwony. Zdrap farbe na bokach i bedziesz widzial czy wychodzi N czy R , wyposazeniem sie róznily napewno i tych N niebylo napewno tak duzo jak tych R , mozliwe ze twoja to N bo sie zachowala w dobrym stanie , byla mniej uzytkowana :wink:

_________________
FSD - NYSA SERVICE (POLMO)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2016, 11:27 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 marca 2009, 23:42
Posty: 981
Lokalizacja: Warszawa
Pojazd: Lublin 3, Polonez Kombi
Drobny papier ścierny, klocek i jazda z odkrywaniem kolejnych warstw malunków.
Wówczas masz szansę dowiedzieć się najwięcej i wyremontować ją maksymalnie oryginalnie... ale to kupa roboty z przewagą kupy. ;)

_________________
Polecam Enkol - Społeczne archiwum transportu szynowego


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2016, 16:40 
Przyjaciel Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2010, 20:49
Posty: 722
Lokalizacja: śląsk
Historyk1985 pisze:
Co do wymalowań i wyposażenia w tych wersjach Nys, to było bardzo wiele wersji. Nie każda Nyska miała literkę "R". Były takie, co miały np literki "W" - i chyba miały wyposażenie do wypadków. Były takie, co miały literkę "K" i były to "kardiologiczne".
[...]


Może trzymajmy się faktów :)
Nie kojarzę abym kiedykolwiek na Nysie widział oznaczenie typu T . Oznaczenia typu T i W weszły na początku lat 90 tych , wraz z erą Renault Trafic. Nie sądzę żeby Nysy "załapały" na nowy typ oznaczeń, choć krążące w necie zdjęcia Nysy z Mogilna uwidaczniają ten samochód z literą W . http://cmg24.pl/Galeria/UratujmyNysedlamuzeum/D/100409b7b825e35cf9c371a584ccad92.jpg
Jednak zabudowa tego auta jest trochę dziwna, ponieważ nie posiada chrakterystycznego wlotu powietrza na dachu, ale posiada Webasto.
Moją Nysę malowałem zgodnie z tym co wykopałem spod lakieru. I pomimo faktu ,że pod lakierem znajdował się niebieski okrąg, a na tylnych drzwiach charakterystyczny niebieski krzyż, to litery R nie posiadała. Litera R została odwzorowana na podstawie archiwalnego zdjęcia , które zaprezentowałeś. Również nie ma śladów , po podwieszanych stelażach pod sufitem, ani dodatkowym sprzęcie montowanym do ścian. Jako karetka jeździła na pewno, ale wszystko wskazuje na to ,że dana Nysa stawała się reanimacyjną dopiero po doposażeniu jej w odpowiedni sprzęt. Moja Nysa pochodzi z 90' tego roku , więc niewykluczone ,że jeśli Twoja jest młodsza , to się już na erkę nie załapała. Wszystko wskazuje bowiem na to ,że nadwozie jeszcze były przygotowywane w Świdnicy, ale powoli nie było już zapotrzebowania na te auta na początku lat 90, tych i trafiały ( jak najprawdopodobniej w przypadku mojej Nysy) do większych przychodni przyzakładowych , ale bez specjalistycznego wyposażenia.
Co do liczebności ocalałych Nys reanimacyjnych , to szacuje je na 8-9 sztuk łącznie z Twoją.
1) Muzeum Ratownictwa Kraków- odrestaurowana
2) Muzeum Ratownictwa Kraków - dawca
3) Moja
4) Biała z olx - złomek
5) Biała z Wejherowa - była na złombolu
6) Tadeusza z Wrocławia
7) Polak potrafi
8 ) Twoja
9) jakaś mi jeszcze chodzi po głowie- ale nie umiem sobie przypomnieć...

Niewątpliwym znawcą tematu , wręcz kopalnią wiedzy na temat tego auta jest Tadeusz z Wrocławia, który notabene ma najlepiej odbudowaną Nysę i przede wszystkim wyposażoną zgodnie z oryginałem. Po szczegóły dotyczące oznaczeń, oraz wyposażenia radzę się udać do niego .
https://www.facebook.com/WroclawskieSpotkaniaKlasykow/photos/a.699275006877191.1073741914.143857999085564/699276270210398/?type=3&theater
oraz

https://youtu.be/CcGzQ3Nao8Y

O mojej Nysce nieco więcej opowiedziałem na łamach http://klassikauto.pl/nysa-522-s-kultowe-auto-prlu/

P.S Mam jeszcze pytanie, czy ta Twoje Nysa nie jest czasem tą Nysą o której było głośno, na którą zbierano pieniądze w akcji "Polak Potrafi"?
http://www.tvn24.pl/poznan,43/chce-odtworzyc-kultowa-erke-ratuje-to-co-ratowalo-innych,394494.html

http://klassikauto.pl/uratujmy-wspolnie-nyse/

_________________
http://www.youtube.com/user/lbs5
Szukaj mnie w garażu - nie na Facebooku.

https://m.youtube.com/watch?v=wli5IT0WtXU


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2016, 20:02 
Bywalec Nysa/Żuk Service

Rejestracja: 04 sierpnia 2012, 15:13
Posty: 117
Lokalizacja: Gdynia
W spisie jeszcze o mnie zapomniałeś. Moja "R" powstaje z przerobienia sanitarki na "R" wg. wzoru karetki z Gdyni z poczatku lat 90-tych. Opisywałem juz ten przypadek, że WKTS kupił sanitarkę i przełozyli cały środek ze starej R (nie mieli pieniędzy na nową oryginalną R).
Kopalnia wiedzy na temat Nysek R jest oczywiscie Tadeusz z Wrocławia - ma perfekcyjny egzemplarz tego auta. Mój prawdopodobnie będzie ukończony pod koniec lipca i wtedy dam fotki.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2016, 06:32 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2016, 18:15
Posty: 29
Pojazd: Nysa 522 S' 89
Moja Nysa nie jest tą na, którą zbierano pieniądze w akcji "Polak Potrafi". Z tego co widzę tamta Nysa słyżyła w Sieradzu, czyli w mieście położonym jakieś 50 km od Kalisza, natomiast do Pana Tadeusza już napisałem i czekam cierpliwie na odpowiedź:)

_________________
https://www.facebook.com/RetroSzoferka/
https://www.instagram.com/retro_szoferka/


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2016, 17:52 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 06:38
Posty: 46
Lokalizacja: Kraków
Nysy "R".

Pierwsze karetki R na bazie Nysy pojawiły się pod koniec lat 60-tych. Zgodnie z obowiązującymi normami malowania obowiązywał niebieski pas dookoła pojazdu (do końca lat 70-tych, wyjątkiem tylnych drzwi które pozostawały w kolorze nadwozia), na boku pojazdu pojawiła się litera R w różnych rozmiarach i kształtach. Pod koniec lat 70-tych postanowiono odróżnić Rki od pozostałych karetek Lecznictwa zamkniętego i dodano czerwony/pomarańczowy pas. W latach 70-tych były też już 522 "R" tylko z pomarańczowym pasem ale to rzadki widok. Oczywiście wyróżniała je Tesla. Z tego czasu dobrze udokumentowane są Rki z Warszawy ( np. po wybuchu Rotundy). W i T to oznaczenia z lat 90-tych podobnie jak krzyże św. Andrzeja. Znany większości schemat malowania eRek to lata 80-te czyli już z czerwonym dachem. Skoro jest to rocznik 1992 to najbliżej jej do wyglądu naszego muzealnego egzemplarza.

_________________
Muzeum Ratownictwa, jako jedyne w Polsce, gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego oraz, szeroko rozumianym ratownictwem, także pożarniczym oraz historią policji.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 17:09 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
wie ktoś może, czy w IMDB można znaleźć auta z filmów dokumentalnych i seriali dokumentalnych?

Ostatnio oglądałem na TVP Historia takie seriale dokumentalne jak:

"Czarny serial", "Nieznane katastrofy", "Wielkie napady PRL", "Miejsca przeklęte", "Listy gończe", ...

No i w różnych kadrach widać wiele różnych Nysek - karetek pogotowia i nie tylko... - tak propo różnych katastrof i wypadków...


Szkoda też, że nie urodziłem się jakieś 20 lat wcześniej, bo u mnie w latach 80-tych w POM była stacja demontażu karetek pogotowia i remontu Nys i Żuków... tego tam było podobno od groma. Jak ktoś wtedy powykręcał to i owo i teraz sprzątał strych, stodołę czy piwnicę, to teraz na złomach znajdowałem w ostatnich latach: siedzenia z karetek, koguta LBS-5 z 1980 roku, przyciski klawiszowe z sylwetką syreny i koguta, stosy felg do Nyski/Żuka...
Gdybym się wtedy "nachapał" części z tych Nysek, to dzisiaj byście się do mnie w kolejkach dzisiaj ustawiali... :mrgreen: 8)

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 18:04 
Bywalec Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 06:38
Posty: 46
Lokalizacja: Kraków
Wiele było takich skarbów ;-)

_________________
Muzeum Ratownictwa, jako jedyne w Polsce, gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego oraz, szeroko rozumianym ratownictwem, także pożarniczym oraz historią policji.


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 19:16 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 stycznia 2010, 12:12
Posty: 2835
Lokalizacja: EU
jest taki film

http://chomikuj.pl/jedrek1968/Filmy/Pog ... przyjedzie

i jeszcze jeden Ostry Dyzur , czy jakos tak , nagrany byl jakos w 1988 r , wcale go niemoge znalesc w internecie , tez jest to film o ekipie karetki pogotowia Nysa 522 :wink:

_________________
FSD - NYSA SERVICE (POLMO)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 23:37 
Fanatyk Nysa/Żuk Service
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2014, 00:34
Posty: 2073
Lokalizacja: Dobrodzień / Lubliniec
Pojazd: Nysa 521 T 1969
W jednym z tych filmów:

"Czarny serial", "Nieznane katastrofy", "Wielkie napady PRL", "Miejsca przeklęte", "Listy gończe", ...

Widziałem Nyskę 522 chyba z literą "R" w kółku, ale to duże kółko z literą nie było pod drugim oknem i na tylnych drzwiach, jak "normalnie" malowano, ale na drzwiach przednich...

W innym dokumentalnym odcinku widziałem film z 1967 roku z jakiejś katastrofy kolejowej i tam była ciekawa Nysa 501...

Tak, że fajnie by było gdyby dało się zdjęcia "wyłuskać" z takich źródeł...

...a archiwa IPN? Ile tam się przewija "w tle" różnych Nysek - np karetek przy różnych sprawach...
Ech, gdybym się załapał gdzieś na archiwistę w IPN, to mieli byście "na bank" wszystkie fotki Nysek, jakie by mi się przewinęły :wink: 8)

_________________
Syrena 102 1963
Nysa 521 T 1969 (Towos)
Nysa 521 R 1978 (Rolnik - dubelkabina)
Nysa 522 M 1980 (Mikrobus)
Nysa 522 T 1992 (Towos)
Ford Fiesta Focus 1996 (prototyp)


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Moderatorzy: monterr07, Dziwny Mag

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net